Logo
  • DONALD
  • ORLEN ZAPOWIEDZIAŁ, ŻE OBNIŻY CENY NA STACJACH PALIW

Orlen zapowiedział, że obniży ceny na stacjach paliw

14.03.2022, 14:30
Prezes PKN Orlen
Daniel Obajtek
poinformował dziś, że spółka
obniża ceny paliw na stacjach
. Według przekazanych przez niego na Twitterze informacji olej napędowy potanieje o 34 grosze za litr do średniego poziomu 7,55 zł, a benzyna o 20 groszy za litr do średniego poziomu 6,79 zł:
"Obniżamy ceny na stacjach! ON o 34 gr/l, do średniego poziomu 7,55 zł, a benzynę o 20 gr/l do średniego poziomu 6,79 zł.
Działamy zdecydowanie, żeby polscy kierowcy tankowali najtańsze paliwa w Europie.
W Czechach litr benzyny kosztuje w przeliczeniu 7,54 zł, a na Litwie 8,81 zł" - napisał na Twitterze Daniel Obajtek
W związku z inwazją Rosji na Ukrainę ceny za baryłkę ropy naftowej osiągnęły rekordowe poziomy. W ostatnich dniach jednak zauważalny jest spadek cen tego surowca.
Warto podkreślić, że wiele zagranicznych firm paliwowych tuż po wybuchu wojny zdecydowało się całkowicie zrezygnować z dostaw rosyjskiego surowca.
PKN Orlen wciąż jednak korzysta z dostaw ropy z Rosji.
Spółka tłumaczy to tym, że priorytetem dla niej jest "zapewnienie ciągłości pracy rafinerii i bezpieczeństwo energetyczne Polski oraz całego regionu":
"PKN Orlen monitoruje sytuację w Ukrainie i jest przygotowany na każdy scenariusz, w tym całkowite wstrzymanie dostaw z kierunku wschodniego" - pisze spółka w e-mailu przesłanym Reutersowi.
Warto nadmienić przy tym, że Polska
importuje z Rosji coraz mniej ropy naftowej
. W 2019 roku największym dostawcą ropy do Polski faktycznie była Rosja, jednak jej udział zmalał do 61,5 proc. z 68 proc.
W 2019 roku Orlen podpisał dwuletni kontrakt z Rosnieftem, jednak wielkość dostaw surowca obniżył o około 30 proc. do 5,4-6,6 mln ton rocznie. Z kolei w 2021 roku Orlen zawarł kolejny kontrakt
z Rosneftem, który przewiduje dostawy 3,6 mln ton ropy rocznie.
- Ograniczenie dostaw ropy w ramach umowy z Rosneft niczego nie zmienia z punktu widzenia stabilności dostaw do rafinerii Grupy ORLEN i paliw w regionie. Jesteśmy gotowi na takie wyzwania, bo prowadzimy konsekwentną politykę dywersyfikacji dostaw i nawiązaliśmy relacje z producentami ropy z innych regionów świata. Równolegle mamy solidną pozycję na rynku spotowym - tłumaczył wówczas Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen
Zobacz też:

Dokarm kaczkę na Patronite

Zobacz nasz manifest, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA