Logo
  • DONALD
  • WEDŁUG DONIESIEŃ PREMIER DANII ZOSTAŁA ZAATAKOWANA PRZEZ PIJANEGO POLAKA

Według doniesień premier Danii została zaatakowana przez pijanego Polaka

08.06.2024, 16:41
fot. East News / Google Maps
Duńskie media poinformowały, że
sprawcą
wczorajszego
ataku na premier Danii Mette Frederisken jest Polak
. Mężczyzna został już zatrzymany i trafił do aresztu, miał działać pod wpływem alkoholu i narkotyków. Informację tę potwierdził już też rzecznik MSZ. 
Do ataku na duńską premier doszło w piątek wieczorem na placu Kultorvet w centrum Kopenhagi. Mette Frederisken uczestniczyła tam w wiecu wyborczym kandydatki swojej partii do Parlamentu Europejskiego. Po zakończeniu spotkania została zaatakowana przez mężczyznę. 
- Siedziałyśmy przy fontannie i rozpoznałyśmy, że idzie tam premier Frederiksen. Nagle z przeciwnej strony podszedł mężczyzna, chwycił za ramię i mocno ją popchnął, powodując, że upadła na bok. Spojrzała na napastnika, wyglądała na zszokowaną, urażoną. Mówiła też coś do mężczyzny, z którym szła. Później weszła do lokalnej kawiarni i usiadła przy jednym ze stołów - relacjonowała w rozmowie z duńskimi mediami jedna z kobiet, która widziała zdarzenie. 
Incydent wywołał wiele emocji, głos zabrali m.in. duńscy politycy, ale również szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. W komentarzach nawiązywano do ataku na słowackiego premiera, który miał miejsce 15 maja. 
Kancelaria duńskiej premier w sobotę wydała oświadczenie, w którym poinformowała, że Frederiksen po ataku trafiła do szpitala, gdzie przeszła wszelkie niezbędne badania. Jak podano, doznała
"lekkiego urazu kręgosłupa szyjnego"
.
Wczoraj wieczorem duńskie media poinformowały, że mężczyzna podejrzany o atak na premier, został
zatrzymany i trafił do aresztu
. Dziś o 13 odbyło się sądowe przesłuchanie mężczyzny, po którym duńska policja poinformowała, że w śledztwie nie jest brany pod uwagę polityczny motyw zamachu. 
Największe portale, m.in. Jyllands-Posten podały natomiast, że
sprawcą ataku jest 39-letni Polak
, który w czasie zdarzenia miał być pod wpływem alkoholu.
"39-latek z Polski wyglądał na zaskoczonego i nieco zdezorientowanego, gdy w sobotę został doprowadzony do sądu we Frederiksbergu" - pisze Jyllands-Posten.
Media cytują m.in. opinię lekarza, którą odczytano podczas przesłuchania w sądzie. Wynika z niej, że 39-latek podczas zatrzymania zachowywał się jak "niezrównoważony psychicznie" oraz był pod wpływem alkoholu i narkotyków. 
Informację
potwierdził
w rozmowie z Wirtualną Polską
rzecznik MSZ Paweł Jabłoński.
- Dysponujemy informacjami od duńskich organów ścigania, zgodnie z którymi podejrzanym jest 39-letni obywatel Polski, który od ubiegłego roku przebywa w Danii. Mężczyzna był pod wpływem alkoholu i narkotyków, twierdzi, że nie miał świadomości, że atakuje premier Danii - przekazał. 

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA