Logo
  • DONALD
  • BUKOWE LASY W BIESZCZADACH TRAFIŁY NA LISTĘ ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA UNESCO

Bukowe lasy w Bieszczadach trafiły na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

01.08.2021, 06:34
Lasy bukowe
położone na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego trafiły na listę 
Światowego Dziedzictwa UNESCO
"Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy". W składzie znajduje się m.in. Wielka Rafa Koralowa w Australii i Park Narodowy Yellowstone w USA.
Jak napisano na stronie, lasy te "stanowią znakomity
przykład stosunkowo nienaruszonych, złożonych lasów
strefy umiarkowanej i wykazują szerokie spektrum kompleksowych wzorców ekologicznych i procesów czystych i mieszanych drzewostanów buka europejskiego w różnych warunkach środowiskowych".
WWF podkreśla jednak, że pojawienie się obszaru na liście UNESCO nie oznacza, że zwiększy się jego ochrona. Przykładowo Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO zauważył niedociągnięcia w zarządzaniu Puszczą Białowieską, która również znajduje się na liście.
- Do tej pory jedynym miejscem w Polsce tak wysoko ocenionym była Puszcza Białowieska, a mimo to gospodarka leśna była prowadzona źle i tak też jest oceniana przez UNESCO. Jako że przez ostatnie 7 lat nie byliśmy w stanie wypracować Planu Zarządzania dla tego obszaru, UNESCO najwyraźniej straciło cierpliwość i rekomenduje zwrócenie się do jej ekspertów o wsparcie przy wypracowaniu tego kluczowego dokumentu - zauważył
Tomasz Pezold Knežević
z WWF Polska.
Zobacz też:

Donald.pl na Patronite

Zacznijmy od tego, że czy chcesz, czy nie, dokładasz się do TVP, jak my wszyscy. To już całkiem niezły powód, żeby dla równowagi dać nam dyszkę.

Dowiedz się więcej: https://patronite.pl/donaldpl

 

Więcej memów i Storieshttps://www.instagram.com/donald.pl

A to nasza grupa na Telegramie - kliknij, żeby dostawać podsumowania dnia na telefon: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA