Logo
  • DONALD
  • CBŚP ZATRZYMAŁO 35 OSÓB W ŚLEDZTWIE DOTYCZĄCYM PSEUDOKIBICÓW "PSYCHOFANS"

CBŚP zatrzymało 35 osób w śledztwie dotyczącym pseudokibiców "Psychofans"

28.10.2022, 09:00
25 października policjanci
Centralnego Biura Śledczego Policji
zatrzymali
35 osób
w śledztwie dotyczącym pseudokibiców
"Psychofans"
. Wśród zatrzymanych znalazł się jeden z liderów grupy -
Łukasz Z. ps. Zajączek
. Zatrzymania były prowadzone równolegle w całej Polsce.
- Wczesnym rankiem w Katowicach, Chorzowie, Siemianowicach Śląskich, Świętochłowicach, Rudzie Śląskiej, Mysłowicach, Mikołowie, Tychach, Żorach, Wyrach, Nakle Śląskim i Bytomiu rozpoczęła się gigantyczna akcja ukierunkowana na rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej powiązanej z pseudokibicami jednego ze śląskich klubów piłkarskich - podkreśliła rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji podinspektor Iwona Jurkiewicz.
W akcji wzięło udział blisko
1000 funkcjonariuszy
CBŚP, Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji BOA, Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji.
Służby zabezpieczyły w przeszukiwanych mieszkaniach m.in.
narkotyki, 71 tysięcy złotych i biżuterię:
- Podczas działań przeszukano kilkadziesiąt mieszkań i innych obiektów użytkowanych przez podejrzanych, zabezpieczając przy tym amfetaminę, marihuanę, 2CB, sterydy anaboliczne, kominiarki oraz ponad 71 tysięcy złotych i biżuterię. Zabezpieczono także różnego rodzaju niebezpieczne przedmioty, między innymi maczety, noże, pałki oraz gaz obezwładniający - dodała rzeczniczka CBŚP.
Wszyscy zatrzymani zostali doprowadzeni do Wydziału Prokuratury Krajowej w Katowicach. Przedstawiono im już zarzuty:
- Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, udziału w bójkach w tzw. ustawkach kibicowskich, w tym z użyciem niebezpiecznych przedmiotów takich jak maczety, kradzieży z włamaniami oraz obrocie hurtowymi ilościami narkotyków - poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.
- Zarzutami objęto m.in. zdarzenie polegające na brutalnym pobiciu kibica konkurencyjnej drużyny piłkarskiej, w czasie którego sprawcy doprowadzili do przewrócenia wózka z małym dzieckiem. Nie powstrzymało to sprawców przed niezwykle brutalnym pobiciem pokrzywdzonego, któremu zadawano ciosy specjalnie zaostrzonymi maczetami - dodano.
Wobec
17 osób prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania
. Z kolei wobec 18 osób poręczenia majątkowe w wysokości od 50 tysięcy do 150 tysięcy złotych, dozory policji oraz zakazy opuszczania kraju.
Może im grozić do 12 lat pozbawienia wolności.
Prokuratorzy wskazują, że zatrzymania i postawienie zarzutów było możliwe dzięki temu, że część zatrzymanych już członków grupy "Psychofans", złamało "zmowę milczenia" i zdecydowali się na współpracę ze śledczymi.
W całym śledztwie dotyczącym grupy "Psychofans" jest 110 osób podejrzanych.
"Dotychczas prokurator skierował 22 akty oskarżenia, którymi objęto 138 osób, oskarżonych im m.in. o popełnienie zbrodni zabójstwa, pobicia ze skutkiem śmiertelnym bójki z użyciem niebezpiecznych narzędzi w postaci maczet oraz udział w ustawkach hurtowy obrót narkotykami, a także przestępstwa związane z utrudnieniem postępowań karnych poprzez wystawianie i posługiwanie się stwierdzającymi nieprawdę zaświadczeniami lekarskimi" - przekazała Prokuratura Krajowa.
"Członkowie grupy zajmowali się popełnianiem przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, pobiciami, bójkami pseudokibiców chorzowskiego klubu z pseudokibicami innych klubów piłkarskich, przestępstwami przeciwko mieniu, w tym m.in. rozbojami, oszustwami, przestępstwami przeciwko wolności i wiarygodności dokumentów, przeciwko porządkowi publicznemu, w tym uprowadzeniami dla okupu, oraz przestępstwami narkotykowymi" - dodała.

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA