Logo
  • DONALD
  • PIELĘGNIARKI NIE CZEKAŁY NA POLITYKÓW I SAME SOBIE NAPISAŁY USTAWĘ, KTÓRA MIAŁABY ZAPEWNIĆ IM PODWYŻKI

Pielęgniarki nie czekały na polityków i same sobie napisały ustawę, która miałaby zapewnić im podwyżki

11.03.2023, 08:30
RMF FM informuje, że
środowisko pielęgniarek
przygotowało
własny projekt ustawy
, który miałby gwarantować im
większe podwyżki.
Projekt, który przygotowały pielęgniarki, ma zawierać zapis, że
o podwyżce decydują kwalifikacje
, które pielęgniarka posiada, na przykład tytuł magistra albo ukończone kursy, bez względu na to, czy są one wymagane na jej stanowisku.
Jak podaje stacja, obecnie w wielu szpitalach dyrektorzy braki podwyżek związanych z kwalifikacjami tłumaczą tym, że pielęgniarkom w wykonywaniu obowiązków
nie jest niezbędne wyższe wykształcenie.
Według ustaleń RMF FM w przyszłym tygodniu Związek Zawodowy Pielęgniarek ma rozpocząć
zbiórkę podpisów
. Wysiłek środowiska może jednak zdać się na nic, ponieważ rząd mówi otwarcie, że w najbliższym czasie nie planuje nowelizować ustawy.
Resort twierdzi, że sprawy konkretnych placówek i ich pracowników powinien rozstrzygać sąd pracy. Największy problem związany z nieuznawaniem przez szpitale kwalifikacji pielęgniarek ma być w województwach małopolskim i świętokrzyskim. W Tarnowie na początku roku odbył się
protest
w tej sprawie. Być może w kwietniu dojdzie do kolejnego. Tym razem do Tarnowa miałby przyłączyć się Kraków.
Zgodnie ze ustawą o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników podmiotów leczniczych od 1 lipca 2022 roku wzrosły minimalne wynagrodzenia m.in. pielęgniarek i położnych.
"W załączniku do ustawy wymienione są grupy zawodowe według kwalifikacji wymaganych na zajmowanym stanowisku. Zgodnie z załącznikiem pielęgniarki i położne znalazły się w 3 grupach zaszeregowania, w zależności od posiadanego wykształcenia" - podaje stacja, powołując się na Puls Medycyny.
"I grupa 
- pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem magister położnictwa z wymaganą specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia - w tej grupie minimalne wynagrodzenie wzrosło do 7 304,66 zł brutto (z 5 477,52 zł).
II grupa 
- pielęgniarka, położna z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie magisterskim; pielęgniarka, położna z wymaganym wyższym wykształceniem (studia I stopnia) i specjalizacją, albo pielęgniarka, położna ze średnim wykształceniem i specjalizacją - w tej grupie minimalne wynagrodzenie wzrosło do 5 775,78 zł brutto (z 4 185,65 zł).
III grupa 
- pielęgniarka, położna z wymaganym średnim wykształceniem albo pielęgniarka, albo położna z wymaganym średnim wykształceniem, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia - w tej grupie minimalne wynagrodzenie wzrosło do 5 322,78 zł brutto (z 3 772,25 zł)" - dodaje.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA