Logo
  • DONALD
  • NIEMCY: PRZEZ DZIAŁANIA SPECJALNEJ KOMISJI, KOŚCIÓŁ MUSIAŁ WYPŁACIĆ OFIAROM PONAD 57 MLN EURO

Niemcy: przez działania specjalnej komisji, Kościół musiał wypłacić ofiarom ponad 57 mln euro

16.03.2024, 12:00
fot. East News / Śpiący kardynał przed katedrą w Kolonii z napisem "11 lat nieustannego rozpatrywania przypadków molestowania", 18 marca 2021 r.
Komisja działająca w sprawie odszkodowań dla ofiar nadużyć w niemieckim Kościele katolickim nakazała wypłatę
prawie 57 milionów euro
dla 2248 ofiar w latach 2021-2023. Ze sprawozdania z działalności komisji wynika, że tylko w zeszłym roku kwota ta wyniosła 16,1 miliona euro. 
Średnio każda ofiara nadużyć otrzymała około 22 tysięcy euro, jednak w 2023 roku aż
10 proc. poszkodowanych
otrzymało więcej 50 tysięcy euro. W roku 2021 i 2022 odsetek osób z odszkodowaniem powyżej 50 tysięcy euro wynosił około 8 proc. Komisja zarządziła w zeszłym roku wypłatę po 250 tysięcy zł w czterech przypadkach. 
Niezależna komisja ds. odszkodowań dla ofiar nadużyć działa w Niemczech od 2021 roku. Jej członkowie przyjmują wnioski, które następnie składają u odpowiednich rzeczników w diecezjach lub zakonach oraz określają wysokość należnego świadczenia. 
- Z kolei wysokość świadczenia opiera się na górnej granicy odszkodowania przyjętej w wyrokach sądów państwowych w sprawie zadośćuczynienia za ból i cierpienie, ale w wielu przypadkach ustalone kwoty są wyższe - przekazała przewodnicząca komisji Margarete Reske.
W czerwcu 2023 roku Sąd Okręgowy w Kolonii ogłosił wyrok zgodnie z którym archidiecezja kolońska musiała zapłacić ofierze 300 tysięcy euro.
Zobacz też:

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA