Logo
  • DONALD
  • POLSCY I NIEMIECCY POLITYCY PROSZĄ BRUKSELĘ, ŻEBY SYPNĘŁA PIENIĘDZMI NA POMOC UCHODŹCOM, 1000 EURO NA OSOBĘ

Polscy i niemieccy politycy proszą Brukselę, żeby sypnęła pieniędzmi na pomoc uchodźcom, 1000 euro na osobę

29.03.2022, 13:45
Punkt recepcyjny w Przemyślu, fot. East News
Jak informuje agencja DPA, minister spraw wewnętrznych
Mariusz Kamiński
i jego niemiecka odpowiedniczka
Nancy Faeser
wspólnie zaapelowali do
Komisji Europejskiej
o pomoc w sprawie uchodźców z Ukrainy. Chodzi przede wszystkim o jak najszybsze uruchomienie środków finansowych oraz o pomoc w rozmieszczaniu uciekających przed wojną.
Deutsche Welle pisze, że Kamiński i Faeser wystosowali list do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Margaritisa Schinasa i komisarz ds. wewnętrznych Ylvy Johansson. Domagają się w nim
1000 euro z funduszy unijnych na każdą przyjętą osobę
"Jest oczywiste, że nasze zasoby i możliwości przyjmowania nie będą wystarczające, aby poradzić sobie z rosnącym napływem ludzi" - napisano w liście cytowanym przez DPA. 
"Można śmiało powiedzieć, że nasze kraje podejmują obecnie większość wysiłków, aby przyjąć ludzi z Ukrainy i zapewnić im ochronę" - podkreślili ministrowie.
Według danych ONZ od początku wojny Ukrainę opuściło prawie 4 mln ludzi, ponad 2 mln przybyło do Polski. Niemcy przyjęły prawie 300 tys. uchodźców. 
"
Nasze potrzeby finansowe sięgają już kilku miliardów euro
, a dodatkowe wsparcie jest potrzebne natychmiast" - piszą Kamiński i Faeser. 
O potrzebie pomocy ze strony UE mówił dziś w radiowej Trójce wiceminister
Błażej Poboży.
 
- Do tej pory Polska nie otrzymała żadnych środków z UE w związku z napływem uchodźców z Ukrainy. Jednocześnie przyjęliśmy ponad 2,3 mln potrzebujących, tyle co państwa Europy Zachodniej i Południowej podczas kryzysu migracyjnego w latach 2014-2015 - mówił.
Media przypominają, że w koordynacji rozmieszczenia uchodźców ma pomóc tworzona przez Komisję Europejską platforma solidarnościowa, dzięki której uchodźcy będą wiedzieli, w jakich krajach jest dla nich miejsce. Niemiecka minister spraw wewnętrznych od dłuższego czasu podkreśla natomiast, że celem powinno być rozmieszczenie uchodźców w Europie
zgodnie z ustalonymi kontyngentami
.
Wczoraj przedstawiciele rządów państw UE spotkali się w Brukseli na nadzwyczajnym posiedzeniu  Rady UE ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych. Polskę reprezentował Bartosz Grodecki, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. 

Dokarm kaczkę na Patronite

Zobacz nasz manifest, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA