Logo
  • DONALD
  • ABP GĄDECKI O RESTRYKCJACH W KOŚCIELE: WYRAŻAM MÓJ STANOWCZY SPRZECIW. NALEGAM NA ZMNIEJSZENIE OBOSTRZEŃ W KOŚCIOŁACH

Abp Gądecki o restrykcjach w kościele: wyrażam mój stanowczy sprzeciw. Nalegam na zmniejszenie obostrzeń w kościołach

08.06.2021, 08:00
Przewodniczący
Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki
napisał list do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Arcybiskup "wyraził stanowczy sprzeciw" wobec ograniczeń w kościołach:
"Wobec diametralnie innej i zdecydowanie lepszej sytuacji epidemicznej,
wyrażam mój stanowczy sprzeciw
wobec dalszego - tak drastycznego -
ograniczania prawa wiernych do publicznego wyznawania i praktykowania wiary
" - napisał w liście Gądecki.
"W kontekście istotnego zmniejszania obostrzeń sanitarnych w większości obszarów życia społecznego, limit wiernych w kościołach utrzymywany jest z czasu, gdy dzienna liczba zachorowań w Polsce oscylowała wokół 30 tys." - dodał.
Duchowny w liście podkreślił, że możliwość praktykowania wiary wpływa na kondycję psychiczną człowieka:
"Kościół ze zrozumieniem podchodził do nakładanych ograniczeń sanitarnych, udzielając wiernym dyspens oraz zachęcając do przestrzegania wszystkich zaleceń sanitarnych. Możliwość wyznawania i praktykowania wiary jest niezbywalnym prawem człowieka i wpływa na jego kondycję - sferę duchową, psychiczną i fizyczną, stąd restrykcje w tak ważnej sferze życia społecznego powinny być ograniczone do koniecznego minimum" - napisał.
"Przepisy aktualnego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii prowadzą do sytuacji dość paradoksalnych. Przykładowo, w wydarzeniach okolicznościowych takich jak przyjęcia pierwszokomunijne czy wesela dopuszcza się uczestnictwo 150 osób (nie licząc osób zaszczepionych). Te same osoby nie mogą jednak uczestniczyć w poprzedzającej je ceremonii liturgicznej w kościołach, gdyż w zdecydowanej większości ich powierzchnia jest mniejsza, niż wymagane w tym przypadku dwa tys. metrów kwadratowych" - zauważa.
Na koniec duchowny podkreślił, że nalega na zmniejszenie obostrzeń w kościołach:
"Takie instytucje jak teatry, opery, filharmonie, kina mogą prowadzić swoją działalność w pomieszczeniach zamkniętych przy udostępnieniu widzom 50 proc. liczby miejsc. W przypadku transportu zbiorowego dopuszczalne jest nawet 75 proc. obłożenia. Wydaje się, że zmniejszenie restrykcji w odniesieniu do kościołów i innych miejsc kultu do koniecznego minimum, które spełniałoby wymagania bezpieczeństwa sanitarnego, dowodziłoby poszanowania konstytucyjnego prawa do wolności religijnej, widocznego dotychczas w działaniach władz RP w związku z pandemią" - napisał arcybiskup.
"Wyrażając wdzięczność za dotychczasowe działania na rzecz ochrony zdrowia i życia Polaków,
nalegam raz jeszcze na zmniejszenie obostrzeń w kościołach i innych miejscach kultu
" - dodał przewodniczący KEP.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA