Logo
  • DONALD
  • MINISTER O RODZICACH, KTÓRZY OBAWIAJĄ SIĘ PUŚCIĆ DZIECI DO SZKOŁY: RODZIC NIE JEST EPIDEMIOLOGIEM

Minister o rodzicach, którzy obawiają się puścić dzieci do szkoły: rodzic nie jest epidemiologiem

06.08.2020, 06:31
Ministerstwo edukacji narodowej postanowiło zareagować na pojawiające się w mediach scenariusze
nowego roku szkolnego
i zapowiedziało, że
1 września dzieci mają wrócić do szkół
- 1 września rok szkolny rozpocznie się w szkołach. Dzieci przyjdą do szkół, spotkają się ze sobą, poznają plan lekcji i w następnych dniach będą kształcić się w placówkach - mówił podczas wczorajszej konferencji szef resortu
Dariusz Piontkowski
- Opracowaliśmy wytyczne razem z Głównym Inspektorem Sanitarnym tak, aby wiedzieć, jak zorganizować bezpieczny pobyt w szkole. Długo nad tym pracowaliśmy. Te wytyczne mówią dosyć szczegółowo,
jak zorganizować lekcje, wydawać posiłki, co robić w sytuacji z problemami zdrowotnymi nauczyciela lub ucznia
- dodał.
MEN przygotował
trzy warianty "bezpiecznego powrotu do szkół": tradycyjny, mieszany i zdalny.
Odgórnie ma obowiązywać model tradycyjny, jednak w zależności od sytuacji epidemicznej na danym terenie, dyrektor będzie mógł zawiesić częściowo lub całkowicie stacjonarną pracę szkół i przejść na model mieszany lub zdalny. Potrzebna będzie do tego zgoda samorządu i opinia sanepidu. 
 - Jeżeliby zdarzyło się, że na danym terytorium doszłoby do wielu zakażeń, to dyrektor szkoły, wraz z pozytywną opinią powiatowego inspektora sanitarnego, będzie mógł ograniczyć funkcjonowanie placówki. Część dzieci będzie mogła uczestniczyć w tradycyjnej formie, a część przejdzie na nauczanie zdalne. Jeśli ryzyko będzie większe, to oczywiście będzie możliwość przejścia na całkowite nauczanie zdalne - tłumaczył Piontkowski. 
Minister odniósł się podczas konferencji również do
obaw niektórych rodziców
, którzy z uwagi na sytuację epidemiczną boją się posłać dzieci do szkół i woleliby, aby dziecko zostało w domu i uczyło się zdalnie. 
-
Szanowni państwo, rodzice nie są epidemiologami.
My nasze wytyczne konsultowaliśmy z GIS i innymi podmiotami. Jesteśmy gotowi na bezpieczny powrót do tradycyjnej nauki - stwierdził Piontkowski. 
- W proces decyzyjny dotyczącym sposobu funkcjonowania szkół włączyliśmy Inspekcję Sanitarną. Tam znajdują się fachowcy, którzy będą określali, w jakich sytuacjach pobyt w szkole jest bezpieczny, a w jakich nie - dodał. - Dziś wyraźnie
Główny Inspektor Sanitarny mówi, że sytuacja epidemiczna nie zmusza nas do tego, abyśmy ograniczali funkcjonowanie wszystkich szkół w Polsce
MEN udostępnił już ównież wytyczne dotyczące powrotu do szkół.
Nie ma wśród nich konieczności zakrywania nosa i ust
. Resort rekomenduje natomiast wietrzenie sal raz na godzinę, codzienną dezynfekcję pomieszczeń i ograniczenie kontaktu pomiędzy administracją placówki a nauczycielami. 
Zobacz też: 

Cześć, jesteś na Donald.pl

Jesteśmy serwisem tworzonym przez osoby, które nie chcą pracować w korporacyjnych mediach, bo uważają, że nie ma w nich już prawie miejsca na humor i etyczne dziennikarstwo.

Jeżeli chcesz pomóc zbudować nam coś świeżego i wartościowego, zajrzyj na nasz Patronite.

Oto dlaczego warto nas wspierać, piątka Donalda:

1. Bo pójdziemy w twoim imieniu tam, gdzie ty nie możesz i napyskujemy tak, jak tobie nie wypada.
2. Bo zaczął się kryzys i nie powstanie teraz nic lepszego. Media będą się dalej degenerować i mówić to, za co ktoś zapłacił.
3. Bo wspierasz dziennikarstwo wolnościółkowe, a w korpomediach jest dziennikarstwo klatkowe. Nasze jest zdrowsze.
4. Bo umówmy się, zdarzyło ci się gorzej wydać te 10 zł.
5. Bo malujemy uśmiech na twojej buzi, a nie ma nic cenniejszego, słodziaku. 

A poza tym czy chcesz, czy nie, dokładasz się do TVP, jak my wszyscy. To już całkiem niezły powód, żeby dla równowagi dać nam dyszkę.

Dowiedz się więcej: https://patronite.pl/donaldpl

 

Po więcej memów i Stories chodźcie na Instagramhttps://www.instagram.com/donald.pl

A to nasza grupa na Telegramie - kliknij, żeby dostawać codziennie podsumowania dnia na telefon: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA