Logo
  • DONALD
  • HOŁOWNIA ZAKAZAŁ CZŁONKOM SWOJEJ PARTII ZASIADANIA WE WŁADZACH PAŃSTWOWYCH SPÓŁEK

Hołownia zakazał członkom swojej partii zasiadania we władzach państwowych spółek

10.02.2024, 07:30
Szymon Hołownia
 zapowiedział, że jego Polska 2050 wkrótce zaprezentuje koalicjantom
ustawę
, która miałaby umożliwić odpolitycznienie spółek Skarbu Państwa. Poinformował również, że członkowie oraz pracownicy Polski 2050 już otrzymali zakaz zasiadania w zarządach i radach nadzorczych, a jeśli w nich są, podadzą się do dymisji. Z rady Orlenu odszedł już znajomy Hołowni, Tomasz Sójka. 
Szymon Hołownia niemal od początku swojej aktywności politycznej mówił o konieczności
odpolitycznienia spółek Skarbu Państwa
. Głosił takie hasła podczas kampanii wyborczej, jak i prezentując założenia ruchu Polski 2050. W piątek podczas konferencji prasowej ogłosił, że jego partia pracuje nad projektem ustawy w tej sprawie.
- Zapowiadamy, że do końca lutego postaramy się przestawić naszym partnerom z koalicji
projekt ustawy
, jak skutecznie przeprowadzić proces nominowania osób do spółek skarbu państwa, żeby nikt nie miał wątpliwości, że Polska odeszła od standardów z czasów Prawa i Sprawiedliwości. Chcemy, aby w projekcie znalazł się zakaz przekazywania przez członków rad nadzorczych i spółek Skarbu Państwa darowizn na rzecz partii politycznych. Do tej patologii nie może być powrotu - mówił.
Przypomniał, że zapis dotyczący odpolitycznienia państwowych spółek znalazł się w
umowie koalicyjnej Trzeciej Drogi, Koalicji Obywatelskiej i Lewicy
- Członkowie rządu dopiero mierzą się ze skalą zniszczeń, którą zastaliśmy w ministerstwach i majątku państwowym. Naprawianie tego, co było psute przez osiem lat nie zajmie miesiąc. Chcemy, żeby dzisiaj funkcjonująca rada do spraw spółek Skarbu Państwa była przebudowana i stała się komitetem nominacyjnym, którego kadencja będzie pięcioletnia, który będzie powoływane z udziałem rządu, ale będzie też zapewniała, że nie funkcjonujemy tylko w rytm zmian politycznych, jeżeli chodzi o majątek Skarbu Państwa. 
- Będziemy w tej ustawie bardzo jasno i precyzyjnie, jakie warunki powinien spełniać ktoś, kto chce być w radzie nadzorczej lub zarządzie spółki Skarbu Państwa, jeżeli chodzi o przynależność partyjną i działanie. Sytuacja jest taka, że mamy wybitnych fachowców na rynku, którzy mogliby zająć się troską o majątek Skarbu Państwa, ale np. mieli jakiś związek z organizacją polityczną. Nie chodzi o to, by kogoś bezwzględnie wykluczać albo faworyzować.
Chodzi o to, żeby wszystko było jawne, żeby nikt nie miał wątpliwości.
 Postulat jawności jest jednym z założeń tej ustawy.
Zapowiedział również, że w ustawie znajdzie się zapis o rejestrze wynagrodzeń.
- To powinno być jawne i podane do publicznej wiadomości, kto, ile i za co zarabia.
Później w mediach społecznościowych przekazał, że w Polsce 2050 już zaczynają obowiązywać takie zasady.
"
Zakaz powoływania pracowników partii do zarządów i rad spółek
. Zakaz powoływania parlamentarzystów i samorządowców do zarządów i rad spółek  Zakaz finansowania partii przez członków zarządów i rad spółek  Zmiany zaczynamy od siebie. Żadna osoba zatrudniona czy należąca do @PL_2050 nie otrzyma nominacji do rad nadzorczych.
Jeśli dziś takie osoby tam są, podadzą się do dymisji
" - napisał.
W piątek do dymisji podał się Tomasz Sójka, który cztery dni temu wszedł w skład nowej rady nadzorczej Orlenu. To znajomy Hołowni, brał udział w budowaniu struktur Polski 2050. Wcześniej zapowiadał to sam Hołownia. 
 
 
 

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

2. Marek Krawczyk on Twitter: "Transparenty system naboru do rad nadzorczych i zarządów spółek skarbu państwa. Dzisiaj założenia do ustawy, do końca lutego @PL_2050 projekt tego do Sejmu. #robimyterobote #polska2050 pic.twitter.com/rafeMu9lmT / Twitter"https://x.com/Krawczyk__Marek/status/1755907167293509719?s=20
Pokaż więcej (4)
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA