Logo
  • DONALD
  • NIEMCY: BĘDZIE USTAWA O SAMOSTANOWIENIU, OSOBY TRANS I NIEBINARNE BĘDĄ MOGŁY O SOBIE DECYDOWAĆ

Niemcy: będzie ustawa o samostanowieniu, osoby trans i niebinarne będą mogły o sobie decydować

24.08.2023, 09:30
Od 1980 roku w Niemczech obowiązuje tzw. ustawa o transseksualizmie, która umożliwia zmianę imienia i wpisu o płci po przedstawieniu ekspertyz psychologicznych i decyzji sądu. Osoby transpłciowe, interseksualne i niebinarne wskazują, że wymagane procedury są upokarzające, kosztowne i czasochłonne. Ponadto Federalny Trybunał Konstytucyjny ocenił, że niektóre fragmenty ustawy są niezgodne z konstytucją. 
Dlatego
rząd przyjął nową ustawę o samostanowieniu
, która zastąpi tę z lat 80. Dokument zakłada, że osoby transpłciowe, interseksualne i niebinarne będą mogły zmienić imię lub wpis o płci składając w urzędzie odpowiednie oświadczenie. 
W przypadku osób nieletnich, do 14. roku życia dziecka oświadczenie musi złożyć jego opiekun prawny. Po 14. roku życia muszą jedynie wyrazić zgodę. Ustawa przewiduje również wyjątki w sytuacjach, gdy postawa rodziców zagraża dobru dziecka. 
Wśród krytyków ustawy znajdziemy głównie prawicowych polityków z Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej i Alternatywy dla Niemiec. 
- Na przykład ustawa pozwala kierownictwu basenu lub siłowni decydować, czy osoba transpłciowa może przebywać w damskiej szatni - skomentowała Silvia Breher, rzeczniczka ds. polityki rodzinnej z Unii. 
Pełnomocniczka niemieckiego rządu ds. przeciwdziałania dyskryminacji Ferda Ataman uważa, że
debata ta jest irracjonalna
.
- W Niemczech mamy głównie mieszane sauny. Żaden mężczyzna nie musi zmieniać wpisu o płci w metryce, aby zobaczyć w Niemczech nagą kobietę - podkreśliła.
Federalny Urząd Kryminalny początkowo obawiał się, że
przestępcy będą wykorzystywać nowe prawo
do zmiany danych personalnych w celu uniknięcia ścigania. Jednak teraz już wiadomo, że właściwe urzędy stanu cywilnego mają przekazywać dane zawarte we wnioskach do urzędów meldunkowych.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Zobacz, co zrobimy z twoimi pieniędzmi:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA