Logo
  • DONALD
  • KE CHCE UZNAĆ ENERGIĘ JĄDROWĄ ZA "ZIELONĄ", ALE NIEMCY I AUSTRIA SIĘ NIE ZGADZAJĄ

KE chce uznać energię jądrową za "zieloną", ale Niemcy i Austria się nie zgadzają

03.01.2022, 13:15
Komisja Europejska chce zaklasyfikować
energię jądrową,
jako
zielone źródło energii.
W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia KE wysłała do rządów 27 państw członkowskich UE projekt rozporządzenia w sprawie tzw. taksonomii. Jest to rodzaj klasyfikacji zrównoważonych działań gospodarczych i jest ona równoznaczna z uznaniem ich za godne do uzyskania wsparcia. Oprócz tego jest ona także swoistą rekomendacją dla inwestorów.
Zarówno
ocena gazu ziemnego, jak i energii jądrowej, jest jednak jednym z bardziej drażliwych tematów.
"Należy uznać, że sektory gazu kopalnego i energii jądrowej mogą przyczynić się do dekarbonizacji gospodarki Unii" - czytamy w projekcie brukselskiego dokumentu/
W ocenie Brukseli, budowa i bezpieczna eksploatacja energii jądrowej powinna być uznana za zrównoważoną i przyjazną dla klimatu.
Za przyjęciem takiej polityki jest zwłaszcza Francja
, która zabiega o to, by energia jądrowa została uznana za zrównoważone źródła. Podobnie zdanie ma m.in. Polska i inne kraje, które chcą poprawić swój bilans klimatyczny za pomocą energii jądrowej.
Przeciwne takiej polityce są przede wszystkim Niemcy, Austria i Luksemburg.
Minister środowiska Niemiec Steffi Lemke w rozmowie z grupą medialną Funke nazwała te założenia KE "absolutnie błędnymi". Podobnego zdania jest również minister gospodarki i klimatu Niemiec Robert Habeck, który wyraził dezaprobatę dla nowych propozycji Komisji Europejskiej.
Warto przypomnieć, że
z początkiem roku Niemcy zamknęły kolejne trzy elektrownie atomowe
. Zostały już tam tylko trzy pracujące obiekty, które mają zostać wygaszone do 2022 roku. O odejściu od atomu zdecydowano za czasów rządu kanclerza Gerharda Schroedera w 2002 roku. Niemcy chcą osiągnąć neutralność klimatyczną dzięki OZE.
Minister odpowiedzialna za klimat, środowisko i energię w austriackim rządzie, Leonore Gewessler, zapowiedziała, że Austria zleciła już renomowanej kancelarii adwokackiej sporządzenie kompleksowej opinii prawnej na temat energii jądrowej w taksonomii. Dodała także, że Austria nie zawaha się przed podjęciem kroków prawnych przeciwko planowanej ordynacji taksonomicznej.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA