Logo
  • DONALD
  • SZCZYT G20: PRAWIE WSZYSCY MÓWIĄ ROSJI, ŻEBY SIĘ OGARNĘŁA I SKOŃCZYŁA WOJNĘ, INDIE OBJĘŁY PREZYDENCJĘ

Szczyt G20: prawie wszyscy mówią Rosji, żeby się ogarnęła i skończyła wojnę, Indie objęły prezydencję

17.11.2022, 07:55
W środę zakończył się dwudniowy szczyt grupy
G20
na Bali, w którym udział wzięli m.in. przywódcy USA, Francji, Turcji, Indii i Chin. Do Indonezji przyleciał także
Siergiej Ławrow,
minister spraw zagranicznych Rosji, opuścił jednak szczyt po pierwszym dniu obrad. Wcześniej w swoim przemówieniu zarzucał światowym przywódcom, że próbują "upolitycznić" szczyt, dążąc do potępienia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Kilka dni przed rozpoczęciem szczytu media informowały, że podjęto decyzję o rezygnacji z tradycyjnego zdjęcia wszystkich uczestników, nie chcieli oni bowiem pozować do zdjęć z rosyjskim politykiem.
Szczyt zakończył się przyjęciem
 deklaracji
, w której podkreślono, że
"większość członków G20 stanowczo potępiła rosyjską napaść na Ukrainę"
"Większość członków stanowczo potępiła wojnę w Ukrainie i podkreśliła, że powoduje ona olbrzymie cierpienie ludzkie oraz nasila istniejące słabości światowej gospodarki, ograniczając wzrost, powiększając inflację, zakłócając łańcuchy dostaw, osłabiając bezpieczeństwo energetyczne i żywnościowe oraz podnosząc ryzyko dla stabilności finansowej" - napisano.
Podkreślono również, że pojawiły się
 "inne opinie i odmienne oceny sytuacji oraz sankcji"
, nie zaznaczono jednak, które kraje nie potępiły działań Rosji. Jak podaje Reuters, nie wiadomo, jakie stanowisko zajęły Indie i Chiny, które w głosowaniu nad rezolucją ONZ potępiającą inwazję wstrzymały się od głosu. 
W dokumencie wyrażono także
sprzeciw wobec użycia broni jądrowej.
"Niezbędne jest utrzymywanie w mocy prawa międzynarodowego i systemu wielostronnego, które chronią pokój i stabilność. To uwzględnia obronę wszystkich celów i zasad zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych oraz przestrzeganie międzynarodowego prawa humanitarnego" - zaznaczono. 
Szczyt zakończył się również oficjalnym 
przekazaniem prezydencji w G20 Indiom
. Premier kraju zapowiedział, że program Indii na najbliższy rok będzie "ambitny, zdecydowany i zorientowany na działanie".
Financial Times przypomina, że grupa G20 składająca się z 19 państw i Unii Europejskiej odpowiada za 60% ludności świata i ok. 80% globalnego PKB. Samą deklarację przyjętą w Bali dziennik uznaje za sukces, takie opinie przewijają się również w innych zachodnich mediach, m.in. w Niemczech i we Włoszech. Komentatorzy zauważają, że Indie i Indonezja ciężko pracowały za kulisami, aby wypracować formułę deklaracji potępiającą atak Rosji, na czym zależało zachodnim przywódcom. 
 

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA