Logo
  • DONALD
  • SZEFOWA KE PODCZAS WIZYTY W WARSZAWIE OGŁOSIŁA ODBLOKOWANIE ŚRODKÓW DLA POLSKI, W SUMIE 137 MLD EURO

Szefowa KE podczas wizyty w Warszawie ogłosiła odblokowanie środków dla Polski, w sumie 137 mld euro

23.02.2024, 11:44
Szefowa Komisji Europejskiej
Ursula von der Leyen
podczas piątkowej wizyty w Warszawie ogłosiła
odblokowanie środków z funduszy UE.
Mowa w sumie o 137 mld euro: 60 mld z Krajowego Planu Odbudowy i 76 mld dla regionów z polityki spójności. Wcześniej środki pozostawały zablokowane ze względu na obawy Brukseli co do praworządności. 
Ursula von der Leyen w piątek przebywa z wizytą z Polsce. Wraz z premierem Belgii
Alexandrem De Croo
rozmawiali z
Donaldem Tuskiem
o rolnictwie i bezpieczeństwie. Po spotkaniu wystąpili na wspólnej konferencji prasowej, podczas której oficjalnie ogłoszono odblokowanie środków dla Polski.
- Miło mi tu jest być wśród Polaków, którzy działają w kierunku odtworzenia praworządności. Bardzo cieszę się z planu działania, które zaprezentował polski rząd. Jest to jasna mapa drogowa, opierająca się na reformach, które uruchomiliście - mówiła von der Leyen.
Zapowiedziała, że formalnie w przyszłym tygodniu zapadną decyzje dotyczące funduszy dla Polski.
- Zapadną dwie decyzje w sprawie funduszy europejskich, które obecnie zostały zablokowane dla Polski. 
Te decyzje uwolnią do 137 mld euro dla Polski
. Pochodzą z funduszy Next Generation oraz funduszy spójnościowych - powiedziała. - Zostanie to zagwarantowane poprzez urząd prokuratura europejskiego. Jest to wspaniała wiadomość dla Europy i dla Polski.
- Mamy to. To jest naprawdę bardzo ważny dzień, do którego wspólnie pracowaliśmy, szczególnie Polki i Polacy w wyborach. Dziękuję za wsparcie Ursuli.
Na polskie to jest 600 mld zł. To góra pieniędzy
, którą wykorzystamy, m.in. po to, żeby rozładować napięcia i niepokoje. Będą szybkie płatności, ok. 1,5 mld euro, które trafią do małych producentów żywności. To dzień, w którym mam głębokie poczucie, że przywracamy dziejową sprawiedliwość dla narodu, który dla wolności i demokracji zrobił najwięcej na świecie w ostatnich kilkudziesięciu latach - mówił
Donald Tusk
.
- Pierwsze szybkie płatności, to będzie ok. 1,5 mld euro, które bezpośrednio trafią do małych i średnich producentów żywności. To pierwszy taki zastrzyk finansowy, który może przynieść trochę poczucia bezpieczeństwa i perspektywę dla naszych rolników.
- Chcę podkreślić, że rozmawialiśmy o tym, co ogniskuje nasze emocje nie tylko w Polsce. Protest rolników ma swoje uzasadnienie, jest protestem dramatycznym, bo rozgrywa się na granicy z Ukrainą. Protestujący rolnicy nie są antyukraińscy. Może się zdarzyć jeden prowokator, ale sobie z nim poradzimy. Nigdzie w Europie nie ma tak jednolitej opinii publicznej dla wsparcia Ukrainy w jej wysiłku wojennym. We wsparciu Ukrainy w pomocy wojskowej technicznej, szkoleniach mamy dużo osiągnięć i dużo do zrobienia, ale Unia Europejska jest też obowiązek chronić obywateli Unii Europejskiej.
O uwolnieniu środków dla Polski Donald Tusk mówił już w czwartek w Sejmie podczas debaty nad
wotum nieufności dla Adama Bodnara
.
- Wszystko wskazuje na to, że w piątek dowiemy się, że po latach zwłoki i tygodniach niezwykle intensywnej pracy głównie ministra Adama Bodnara, wreszcie usłyszymy z ust przedstawicieli instytucji europejskich, że Polska ma odblokowane środki z KPO - mówił.
Środki unijne, w tym 60 mld euro z KPO były blokowane przez Brukselę z powodu niespełnienia przez Polskę tzw. kamieni milowych i obaw dotyczących praworządności. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar we wtorek zaprezentował w Bruskeli plan reform, który został uznany za "realistyczny" i spotkał się z pozytywnym odbiorem państw UE.
Polska otrzyma w sumie
60 mld z KPO
, w tym 35 mld w formie pożyczek a 25 mld w formie dotacji) oraz
76 mld euro dla regionów
z polityki spójności. Jak podaje RMF FM, pierwsze środki z KPO powinny trafić do Polski w kwietniu. We wtorek zapadnie formalna decyzja KE, następnie Rada UE będzie miała miesiąc na akceptację. 

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA