Logo
  • DONALD
  • UKRAINA ZADOWOLONA Z "HISTERYCZNYCH" REAKCJI ROSJI NA SZCZYT POKOJOWY

Ukraina zadowolona z "histerycznych" reakcji Rosji na szczyt pokojowy

09.06.2024, 09:00
fot. East News / Federal Department of Foreign Affairs FDFA
Minister spraw zagranicznych Ukrainy
Dmytro Kułeba
oświadczył, że planowany szczyt pokojowy, który odbędzie się za tydzień w Szwajcarii, "wywołuje histerię w Rosji". Jak stwierdził, ukraińskie władze są z tego powodu "zadowolone".
Szczyt pokojowy
odbędzie się w dniach 15-16 czerwca w resorcie Bürgenstock w pobliżu Lucerny.  Szwajcarskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych informowało, że zaproszenia na szczyt skierowano do 160 krajów, a także do organizacji międzynarodowych (ONZ, OBWE i Rada Europy) i przedstawicieli Watykanu i Patriarchatu Konstantynopola. 
Na początku czerwca
Wołodymyr Zełenski
mówił, że udział w szczycie potwierdziło już 106 przedstawicieli, w tym premierzy Kanady i Japonii oraz kanclerz Niemiec. Polskę ma na szczycie reprezentować
Andrzej Duda
. Do Szwajcarii nie przyleci natomiast prezydent USA Joe Biden, który w tym czasie weźmie udział w wiecu wyborczym w Kalifornii. Stany Zjednoczone ma reprezentować wiceprezydent Kamala Harris. 
Na szczyt pokojowy
nie zaproszono Rosji
, obawiano się, że może ona zakłócić wydarzenie. W kolejnych etapach negocjacji ma być reprezentowana przez mediatorów, tak jak miało to miejsce w przypadku porozumienia zbożowego. Nieobecność Rosji, według źródeł Reutersa, ma być jednak powodem, dla którego zaproszenie na szczyt odrzuciły
Chiny
.
Kreml nawołuje inne kraje do bojkotu wydarzenia. Rosyjski minister spraw zagranicznych
Siergiej Ławrow
stwierdził, że celem szczytu jest przedstawienie Rosji "niedopuszczalnego ultimatum", a nie faktyczne rozważenie możliwości rozwiązania konfliktu. Mówił też, że Rosja i tak nie wzięłaby udziału w szczycie, nawet gdyby została zaproszona, a konferencję pokojową powinny zorganizować Chiny. 
Wołodymyr Zełenski na początku czerwca alarmował, że Rosja próbuje szantażować wiele krajów, aby nie brały one udziału w szczycie.
- Rosja odwiedza dziś wiele krajów świata, grożąc blokadą produktów spożywczych, rolnych czy chemikaliów, cenami energii lub po prostu wywierając presję - mówił. 
Zdaniem ukraińskiego ministra spraw zagranicznych szczyt w Szwajcarii
"wywołuje w Rosji histerię".
- Jesteśmy zadowoleni z histerycznej atmosfery, która panuje w Moskwie z powodu Szczytu Pokoju.
Widzimy to w ich działaniach i próbach zerwania szczytu.
Rozumieją, że stawką jest rosyjski mit o podziale świata na Europę i Amerykę, które wspierają Ukrainę, oraz resztę świata, która wspiera Rosję - powiedział Dmytro Kułeba w rozmowie z państwową agencją Ukrinform. 
- Szczyt pokoju bez wątpienia wzmocni pozycję Ukrainy. Odnotuje, że perspektywa sposobów osiągnięcia sprawiedliwego pokoju i poparcia zasad, zawartych w statucie ONZ, jest ważna nie tylko dla Ukrainy. Jest to pozycja większości państw świata. Nawet taki kraj, jak Rosja, nie może całkowicie zignorować stanowiska światowej większości - dodał.
Ośrodek Bürgenstock, w którym odbędzie się szczyt pokojowy, fot. Federal Department of Foreign Affairs FDFA, Flickr, https://www.flickr.com/photos/eda_dfae/53686773839/in/album-72177720316618179/

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA