Logo
  • DONALD
  • DWORZEC W WIELICZCE ZOSTAŁ ODPICOWANY NA BOGATO I WALCZY O TYTUŁ "MODERNIZACJI ROKU"

Dworzec w Wieliczce został odpicowany na bogato i walczy o tytuł "modernizacji roku"

08.04.2022, 12:45
fot. UMiG Wieliczka
Władze
Wieliczki
chwalą się nominacją do Ogólnopolskiego Konkursu "Modernizacja Roku&Budowa XXI wieku". Do plebiscytu został zgłoszony
nowy dworzec
, który oddano do użytku jesienią zeszłego roku.  
Konkurs organizowany jest przez Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego we współpracy z Targami Pomorskimi, Związkiem Powiatów Polskich i Polską Izbą Budownictwa. W tym roku odbywa się już
26. edycja
. Jak czytamy na
stronie internetowej
, ideą projektu jest "propagowanie i wspieranie działań dla ratowania obiektów i budowli dziedzictwa narodowego oraz promocja modernizacji, przebudowy i rozbudowy obiektów i urządzeń dla uzyskania efektów użytkowych i estetycznych". 
Dworzec w Wieliczce powstał na parkingu przy ulicy Dembowskiego i ma
600 metrów kwadratowych
. Jego budowa trwała 12 miesięcy, projekt pochłonął 5,5 mln zł, był dofinansowany ze środków unijnych. Budynek przykuwa uwagę:
jest stylizowany na neoklasyczny, powstał według zaleceń wojewódzkiego konserwatora zabytków. 
"Nowy budynek obsługi pasażerskiej to obiekt o 2 kondygnacjach użytkowych wraz z poddaszem przeznaczonym na pomieszczenia techniczne zaprojektowano na rzucie prostokąta z wykuszem. Budynek jest przykryty dachem dwuspadowym naczółkowym
z lukarną o konstrukcji drewnianej
o nachyleniu połaci głównych dachowych 35 stopni. Klasyczna bryła budynku dobrze wpisuje się w zabytkowy układ urbanistyczny Wieliczki, dostosowana jest do sąsiedniej zabudowy, nie wpływa negatywnie na otoczenie. Forma architektoniczna inwestycji pozytywnie wpływa na podniesienie walorów estetycznych otoczenia" - czytamy w opisie budynku na stronie konkursu. 
W sumie do konkursu zgłoszono ponad 300 obiektów. Póki co w internetowym głosowaniu wygrywa Stadion Miejski im. Władysława Króla w Łodzi. 
 
 
 

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA