Logo
  • DONALD
  • BADANIE: W HANDLU I USŁUGACH ZARABIA SIĘ NAJCZĘŚCIEJ OK. 3000 ZŁ BRUTTO, WCIĄŻ MĘŻCZYŹNI ZARABIAJĄ WIĘCEJ NIŻ KOBIETY

Badanie: w handlu i usługach zarabia się najczęściej ok. 3000 zł brutto, wciąż mężczyźni zarabiają więcej niż kobiety

20.02.2022, 14:30
Główny Urząd Statystyczny podał nowe dane dotyczące zarobków w handlu i usługach. Według publikacji "Struktura wynagrodzeń według zawodów w październiku 2020 r.", mediana wynagrodzeń pracowników wyniosła w przypadku kobiet około 3 tysiące zł, a w przypadku mężczyzn - 3,5 tysiąca zł. 
To oznacza, że
luka płacowa między kobietami i mężczyznami wyniosła ponad 10 procent
- to jeden z najwyższych wskaźników luki płacowej według danych GUS. Co więcej, mediana wynagrodzeń pracowników handlu była najniższa spośród wszystkich badanych grup zawodowych. 
Jeżeli chodzi o handel usług, w październiku 2020 roku pracownicy zarabiali najczęściej od 2600 (ówczesna płaca minimalna) do 4700 zł brutto, przy czym mało kto zarabiał więcej, a zdarzało się, że niektórzy zarabiali jeszcze mniej. 
Luka płacowa jest powszechnym problemem w każdym zawodzie. Mediana wynagrodzeń bez podziału na kategorie sprawdzane przez GUS wyniosła
dla kobiet 4491 zł, a dla mężczyzn 4919 zł
.
Nikogo już nawet nie dziwi, że za najbogatszych na świecie uznaje się zwykle mężczyzn. Przypomnijmy, że międzynarodowa organizacja humanitarna Oxfam opublikowała raport, z którego wynika, że dziesięć najbogatszych osób na świecie podwoiło swoje majątki w czasie pandemii COVID-19. Łączna fortuna bogaczy jest aktualnie warta 1,5 biliona dolarów:

Dokarm kaczkę przez internet

Zobacz, co zrobimy z twoimi pieniędzmi:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA