Logo
  • DONALD
  • PREZYDENT DUDA JUŻ OSTRZEGA, ŻE NIE PODPISZE USTAWY DEPENALIZUJĄCEJ POMOC W ABORCJI

Prezydent Duda już ostrzega, że nie podpisze ustawy depenalizującej pomoc w aborcji

10.07.2024, 13:45
fot. East News
Na najbliższym posiedzeniu Sejmu posłowie ponownie mają zająć się
ustawą dotyczącą depenalizacji pomocnictwa w aborcji
. Procedowany będzie projekt ustawy złożony przez Lewicę. Po pierwszym czytaniu, które odbyło się w kwietniu, przepisy zostały skierowane do pracy w komisji. Teraz regulacje trafią ponownie pod obrady.
Przepisy dotyczą częściowej depenalizacji i dekryminalizacji czynów związanych z terminacją ciąży: całkowitego wyłączenia przestępności przerywania ciąży do jej 12. tygodnia za zgodą kobiety oraz wyłączenia karalności przerywania ciąży za zgodą kobiety w sytuacji ciężkiego, nieodwracalnego upośledzenia lub nieuleczalnej choroby płodu.
Donald Tusk
zapowiedział już, że jego ugrupowanie będzie głosować
za przyjęciem ustawy
:
- Będziemy głosować za depenalizacją aborcji. Będziemy głosować za związkami partnerskimi jako projektem rządowym, chociaż nie wszystkich udało mi się przekonać. Kończymy dyskusję, czas na decyzje - powiedział.  
O projekt przepisów został zapytany
Andrzej Duda
, który obecnie przebywa w Waszyngtonie. Zapowiedział, że jeśli przepisy trafią na jego biurko, na pewno ich nie podpisze:
-
Dla mnie aborcja to jest zabijanie ludzi
. Dla mnie jest to po prostu pozbawianie ludzi życia. Jedno jest pewne. Kobiety, które są w ciąży, jeżeli dokonały aborcji, nie powinny być w żaden sposób karane, bo kobieta jest tutaj w szczególnej sytuacji.
Nie wolno takich rzeczy robić
. Natomiast inne osoby, które w jakiś sposób uczestniczyłyby w tym procederze, w sposób nielegalny, to ich penalizacja to jest zupełnie inna sprawa - wyjaśnił Andrzej Duda. 
United Surveys postanowił zapytać Polaków o to, co sądzą o proponowanych przez Lewicę przepisach. Badanym zadano następujące pytanie:
"Sejm pracuje nad projektem ustawy znoszącej karę więzienia za przeprowadzenie lub pomoc w przerwaniu ciąży. Czy pana/pani zdaniem taka ustawa znosząca karę za przeprowadzenie lub pomoc w przerywaniu ciąży powinna zostać przyjęta?".
Okazuje się, że 34 procent badanych zdecydowanie opowiada się za wprowadzeniem takich przepisów, zaś 18,8 procent wybrało odpowiedź "raczej tak". Łącznie więc
za zniesieniem kary więzienia
za przeprowadzenie lub pomoc w przerwaniu ciąży było
52,8 procent
respondentów.
Z kolei odpowiedź "zdecydowanie nie" wybrało 24 procent badanych, a "raczej nie" 11,8 procent uczestników sondażu. Co za tym idzie, łącznie
przeciwko zniesieniu kar
łącznie było
35,8 procent respondentów
.
Zobacz też:

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA