Logo
  • DONALD
  • DARIUSZ MATECKI ZOSTAŁ PERFIDNIE WYBUCZANY I TROCHĘ MU SKOCZYŁO CIŚNIENIE NA MÓWNICY

Dariusz Matecki został perfidnie wybuczany i trochę mu skoczyło ciśnienie na mównicy

22.11.2023, 17:42
Dziś w Sejmie odbyła się debata na temat
projektu ustawy dotyczącej refundacji in vitro
. Projekt jest inicjatywą obywatelską i został złożony jeszcze w poprzedniej kadencji. W dyskusji głos zabrało kilkudziesięciu posłów, w tym
Dariusz Matecki
, dla którego był do debiut na sejmowej mównicy. Kontrowersyjny poseł Suwerennej Polski ze Szczecina został wybuczany, podobnie jak podczas swojego ślubowania.
Projekt, który zakłada refundację procedury in vitro z budżetu państwa, prezentowała w Sejmie
Agnieszka Pomaska
, która została wskazana do reprezentowania Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. Przypominała, że program in vitro zlikwidował poprzedni rząd, który "chciał zaglądać do sumień Polek i Polaków".
- Robiliście to przez ostatnie osiem lat. Odebraliście kobietom prawo do antykoncepcji awaryjnej bez recepty. Zabraliście prawo do poczucia bezpieczeństwa kobiet w ciąży. Utrudniliście dostęp do badań prenatalnych - mówiła. - Zwracamy dziś Polkom i Polakom prawo do szczęścia, jakim jest dziecko. Przywrócenie finansowania in vitro z budżetu państwa to pierwsza decyzja demokratycznej większości. 
Głos w imieniu klubów zabierali następnie m.in. Józefa Szczurek-Żelazko z PiS, Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL i Wanda Nowicka z Lewicy. Poseł Konfederacji Grzegorz Braun apelował natomiast, aby "nie szukać rozwiązań z piekła rodem".
Po oświadczeniach posłów w Sejmie rozpoczęto sesję pytań, do których zgłosiło się ponad 80 osób. Wśród nich
Dariusz Matecki,
kontrowersyjny poseł Suwerennej Polski. Było to zarazem jego
pierwsze wystąpienie w Sejmie
.
- Wysoka izbo, bardzo się cieszę, że wreszcie mówicie o życiu, bo jeszcze niedawno taka osoba jak [Adam] Szłapka przecież miał piorun na twarzy. Życie trzeba rzeczywiście chronić, bo musicie pamiętać i będę to wam przypominać, że życia w Polsce broni konstytucja. Będziemy wam też przypominać, że
nie damy wam opiłować katolików.
Nie ma szans, żeby to się wam udało. Katolicy w Polsce mają swoje prawa i katolicy w Polsce mają prawo, żeby ich głos był słyszany w Sejmie - mówił.
Następnie
cytował słowa Jana Pawła II
:
- Ocena moralna przerywania ciąży dotyczy także nowych form zabiegów dokonywanych na embrionach ludzkich, które chociaż zmierzają do celów z natury swojej godziwych, prowadzą nieuchronnie do zabicia embrionów. Trzeba zarazem stwierdzić, że wykorzystywanie embrionów i płodów ludzkich jako przedmiotu eksperymentów jest przestępstwem przeciw godności istot ludzkich, które mają prawo do takiego samego szacunku jak dziecko już narodzone i jak każdy człowiek - przytoczył.
Jego wypowiedź wzbudziła poruszenie na sali Sejmowej.
Posłowie buczeli oraz skandowali "wstyd", "hejter" i "hańba".
Kontrowersje wzbudziła również
kolejna wypowiedź Grzegorza Brauna
- Jakie są dane, jakie są liczby, ile tego, co my nazywamy małym człowiekiem, a wy nazywacie zlepkiem komórek lub ewentualnie kompromisowo embrionem, ale żeby nie brzmiało zbyt ludzko, ile tego jest na składzie, w tych termosach, w Białymstoku i jak Polska długa i szeroka. Chciałbym wiedzieć, jakie są statystki. Ile przeselekcjonowanych wstępnie zarodków idzie do zlewu, w kanał, a ile zostaje po selekcji, powtarzam nie na rampie oświęcimskiej, ale na szkiełku laboratoryjnym. Ile zostaje w termosach, w baniakach, u różnych profesorów, doktorów, zootechników z piekła rodem, którzy żerują na ludzkiej bezradności, ludzkiej tęsknocie za potomstwem. Ile tego jest? Po ilu latach będzie się to kasować, czy będą komisje zajmujące się brakowaniem embrionów w termosach?
Za słowa Brauna
przeprosiła
prowadząca obrady wicemarszałek Sejmu
Dorota Niedziela
.
- Szanowni Państwo, pozwolicie, że nie podziękuję za tę wypowiedź. Po pierwsze, panie pośle, mieszkam 18 kilometrów od Oświęcimia, bardzo proszę ważyć słowa. Po drugie, przepraszam w imieniu swoim i myślę, że większej części tej izby, za wszystkie wypowiedzi, które mogły urazić zarówno rodziców, jak i dzieci. Bardzo przepraszam.
Dyskusja na temat in vitro trwała w sumie kilka godzin.
Głosowanie nad nim odbędzie się 28 listopada. 
Przypomnijmy, że refundację in vitro w kampanii wyborczej obiecywała zarówno Koalicja Obywatelska, jak i Lewica i Trzecia Droga. Punkt ten znalazł się również w umowie koalicyjnej.

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

1. Michał Wróblewski on Twitter: "D. Matecki o „ochronie życia" (jego debiut na mównicy sejmowej), posłowie nowej większości skandują „wstyd", „hańba" i „obsługują cię ruskie boty". pic.twitter.com/Dkhr7pRByR / Twitter"https://x.com/wroblewski_m/status/1727310335647101060?s=20
2. Sybi on Twitter: "Matecki wrzeszczący w Sejmie o ochronie życia to jednak totalna aberracja.A jego obecność w Sejmie to hańba dla Polski i instytucji Sejmu. pic.twitter.com/gnr7SJXnO1 / Twitter"https://x.com/SybiKyme/status/1727310509287084387?s=20
Pokaż więcej (7)
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA