Logo
  • DONALD
  • STRAŻ LEŚNA: PRZEZ KRYZYS ENERGETYCZNY W POLSCE PRZYBYWA ZŁODZIEI DREWNA

Straż Leśna: przez kryzys energetyczny w Polsce przybywa złodziei drewna

18.09.2022, 16:40
Przez wysokie ceny węgla i problemy z jego dostępnością, zwiększyło się
zainteresowanie na drewno opałowe.
Jego ceny również poszybowały w górę. Nadleśnictwa alarmują, że w związku z tym
Polacy ruszyli do lasów. Ma w nich przybywać złodziei.
Nadleśnictwo w Kutnie informuje, że ostatnio nakryło złodziei, którzy przyjechali po drewno osobowym fiatem. W sumie ukradli około 40 metrów sześciennych. Jego wartość to blisko 18 tys. zł. Udało się ich złapać, ponieważ leśnicy ustawili
w lesie fotopułapki:
- Zastosowaliśmy monitoring leśny, który bardzo dobrze się sprawdził i dzięki temu udało nam się namierzyć sprawców - powiedział Jacek Szymczak z Nadleśnictwa Kutno.


Podobne sytuacje miały miejsce w Nadleśnictwie Kliniska:
- Ten rok jest naprawdę specyficzny. Mamy 14 przypadków kradzieży. Jak sięgnę pamięcią, taka liczba kradzieży była w okolicach 2005-2006 roku - powiedział komendant Straży Leśnej w Nadleśnictwie Kliniska Mateusz Bzdęga.
Straż Leśna w wielu nadleśnictwach została postawiona w stan gotowości:
- Działania prewencyjne prowadzimy siedem dni w tygodniu. Patrolujemy teren leśny, stosujemy monitoring, fotopułapki - powiedział Robert Sakowski ze Straży Leśnej Nadleśnictwa Hajnówka.
W Polsce pozyskuje się rocznie około 40 mln metrów sześciennych drewna. Połowa tych zasobów jest spalana. Eksperci przypominają, że drewno opałowe powinno być sezonowane:
- Drewno, by nadawało się do spalenia w kominku, powinno leżeć rok lub dwa lata w ciepłym, suchym, przewiewnym miejscu. Drewno, które dzisiaj pozyskamy z lasu, nie nadaje się do spalania tej zimy - zauważa główny ekspert w programie Energia & Klimat Bernard Swoczyna.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA