Logo
  • DONALD
  • "CZARNE SZERSZENIE" POMOGĄ UKRAIŃCOM NA POLU WALKI, NORWEGIA I UK PRZEKAZAŁY NANODRONY

"Czarne Szerszenie" pomogą Ukraińcom na polu walki, Norwegia i UK przekazały nanodrony

24.08.2022, 11:45
Wielka Brytania i Norwegia
zadecydowały, że przekażą do Kijowa
nanodrony Black Hornet
. Urządzenia produkowane są przez firmę Teledyne FLIR.
- Opracowany przez Norwegów dron jest liderem na światowym rynku. Używany jest w wielu krajach sojuszniczych, w tym w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Dron służy do rozpoznania i identyfikacji celów. Jest łatwy w obsłudze, wytrzymały, trudny do wykrycia i szczególnie dobrze nadaje się do walki w obszarach miejskich - mówi minister obrony Norwegii Bjørn Arild Gram.
Zakup, szkolenie i dostawa materiałów odbywa się we współpracy z władzami brytyjskimi i jest przez nie koordynowana. Pakiet pomocowy ma wartość
90 milionów koron norweskich
, czyli około 44,6 miliona złotych.
Dron Black Hornet waży zaledwie 33 gramy i może znajdować się w przestrzeni powietrznej przez 25 minut. Porusza się z maksymalną prędkością 22 km na godzinę. Sprzęt jest zdolny do zbierania danych z odległości maksymalnie 2 km.
Jak podkreślają władze Norwegii, bliska współpraca z przemysłem obronnym będzie miała kluczowe znaczenie dla kontynuacji kluczowych dostaw sprzętu wojskowego do Ukrainy w przyszłości. Współpraca ta zapewnia również, że Ukraina będzie dysponowała bardziej nowoczesną i wydajną bronią i systemami obrony.
- Darowizna oznacza, że stoimy na straży naszego zobowiązania do dalszego wspierania Ukrainy, ale wiąże się również z nowym kierunkiem, w jakim państwa zachodnie wspierają swoją walkę. Do tej pory my i nasi sojusznicy przekazywaliśmy głównie środki z własnych zapasów - mówił mediom minister obrony Norwegii Bjørn Arild Gram.
Oprócz tego zakupiony zostanie również
system antydronowy
Nightfighter brytyjskiej firmy SteelRock Technologies. Zapewni on ochronę przed dronami poprzez skuteczne zagłuszanie sygnału. System jest szczególnie przydatny do ochrony mniejszych patroli, pozycji artylerii i innych ważnych zasobów.
- Norwegia i Wielka Brytania pozostają zdeterminowane, by stanąć ramię w ramię z Ukrainą. Te najnowocześniejsze drony pomogą dać ukraińskim żołnierzom istotną przewagę na polu bitwy, gdy będą walczyć o obronę swojego kraju przed brutalną i niesprowokowaną inwazją Putina - mówił z kolei sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace.

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA