Logo
  • DONALD
  • BRYTYJSKI PREMIER APELUJE, ABY NIE CACKAĆ SIĘ Z ROSYJSKIMI AKTYWAMI I JECHAĆ NA CAŁEGO

Brytyjski premier apeluje, aby nie cackać się z rosyjskimi aktywami i jechać na całego

26.02.2024, 07:45
W weekend minęła
druga rocznica rosyjskiej inwazji na Ukrainę
. Z tej okazji premierzy Włoch, Kanady, Belgii i szefowa Komisji Europejskiej przyjechali w sobotę do Kijowa, aby okazać solidarność Ukrainie. Tego dnia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał
dwustronne porozumienia o bezpieczeństwie
z premier
Włoch
Giorgią Meloni, oraz premierem
Kanady
Justinem Trudeau. W ten sposób Włochy i Kanada dołączyły do grona państw takich jak Wielka Brytania, Niemcy, Francja i Dania, które zawarły z Kijowem 10-letnią umowę o bezpieczeństwie, mającą na celu wzmocnienie bezpieczeństwa Ukrainy do czasu osiągnięcia przez nią wejścia do NATO.
W związku z drugą rocznicą inwazji w
The Sunday Times
pojawił się artykuł, w którym
brytyjski premier Rishi Sunak
wyjaśnił, dlaczego Wielka Brytania zdecydowała się na nałożenie kolejnych sankcji na Rosję. Dodał, że Zachód musi być odważniejszy w swoich działaniach przeciwko agresorowi, jakim jest Rosja:
"
Musimy odważniej uderzać w rosyjską gospodarkę
(finansującą) wojnę. Nasze wspólne sankcje pozbawiły Rosję 400 miliardów dolarów (315 miliardów funtów) na ich wysiłek wojenny - wystarczająco dużo, aby sfinansować inwazję przez kolejne cztery lata. Idąc dalej, możemy zachwiać przekonaniem (Władimira) Putina, że może nas po prostu przeczekać. Właśnie dlatego ogłosiliśmy kolejne sankcje na rosyjską energetykę" - podkreślił Sunak.
"
Musimy być
odważniejsi w przejmowaniu setek miliardów zamrożonych rosyjskich aktywów.
To zaczyna się od przejęcia miliardowych odsetek od tych aktywów i wysłania ich na Ukrainę. A następnie, wraz z (grupą) G7, musimy znaleźć zgodne z prawem sposoby na zajęcie samych aktywów i również przekazanie tych funduszy Ukrainie" - przekonuje.
Brytyjski premier wezwał także Stany Zjednoczone do przyjęcia pakietu pomocy dla Ukrainy, który w wyniku politycznych sporów w amerykańskim Kongresie jest blokowany:
"Nigdy nie powinniśmy nie doceniać tego, co Ameryka zrobiła dla Ukrainy i dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Wzywam ją do kontynuowania tego wsparcia i jestem przekonany, że to zrobią, ponieważ wiemy, że jeśli Putin wygra na Ukrainie, sama podstawa porządku opartego na zasadach zostanie zakwestionowana. To dlatego Rosja Putina nadal stanowi największe zagrożenie dla globalnego bezpieczeństwa, z jakim mamy dziś do czynienia" - wyjaśnił Sunak.

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA