Logo
  • DONALD
  • POSŁANKI WYWALCZYŁY U PREZYDENTA "PRZEMYŚLENIE" USTAWY O TABLETCE "DZIEŃ PO"

Posłanki wywalczyły u prezydenta "przemyślenie" ustawy o tabletce "dzień po"

26.03.2024, 16:02
Posłanki
Lewicy
spotkały się dziś z
Andrzejem Dudą
, aby porozmawiać z nim o ustawie dotyczącej tabletki "dzień po". Jak przekazały podczas późniejszej konferencji, prezydent obiecał "przemyśleć" wszystkie argumenty, które zostały mu zaprezentowane. Czas na decyzję prezydenta mija jutro.
Przypomnijmy, że ustawę o
dostępie do antykoncepcji awaryjnej
 Sejm przyjął pod koniec lutego, 6 marca przeszła w Senacie bez poprawek. Zakłada ona, że tabletka "dzień po" będzie dostępna bez recepty od 15. roku życia. To budzi jednak wątpliwości Andrzeja Dudy, który wcześniej zapowiadał, że nie podpisze ustawy, bo tabletka jest "niebezpieczna dla dzieci".
Jutro mija termin, w którym Andrzej Duda musi podjąć ostateczną decyzję. Dziś posłanki Lewicy próbowały przekonywać go, aby podpisał ustawę. W spotkaniu w Pałacu Prezydenckim udział brały
Anna Maria Żukowska, Joanna Scheuring-Wielgus, Wanda Nowicka, Marcelina Zawisza
i
Paulina Matysiak
Jak mówiły po wyjściu z Pałacu Prezydenckiego, prezydent zadeklarował, że
"przemyśli"
argumenty, które zostały mu zaprezentowane. 
- Przedstawiłyśmy panu prezydentowi
wszelkie możliwe argumenty
natury medycznej, natury społecznej, także natury politycznej. Mam nadzieję, że pan prezydent wszystkie te argumenty zbierze, ułoży w swojej głowie i na spokojnie przemyśli.
Tak nam zadeklarował
i powiedział, że jest jeszcze moment na to, żeby tę decyzję podjął. Ma czas do jutra i mamy nadzieję, że to spotkanie będzie spotkaniem, które oczywiście wpłynie na decyzję pana prezydenta w sposób pozytywny. Czyli w taki sposób, który jest oczekiwany przez polskie dziewczyny, kobiety - taka decyzja byłaby decyzją, która nas ustawi w szeregu większości państw cywilizowanych - mówiła Anna Maria Żukowska, szefowa klubu Lewicy.
- Część spotkania poświęciłyśmy na to, aby
wytłumaczyć panu prezydentowi, dlaczego jest potrzebny szybki dostęp do tej tabletki. 
 Przedstawiłyśmy, jak sytuacja wygląda w innych krajach i opowiedziałyśmy o oczekiwaniach społecznych w Polsce. Merytorycznie mówiłyśmy o skutkach ubocznych tabletki. Przygotowałyśmy potężną dawkę wiedzy. Wszystko po to, by prezydent miał szeroki ogląd, nie tylko z prawej strony, ale także naukowej - wyjaśniała Marcelina Zawisza. 
W rządzie powstaje jednak plan na wypadek, gdyby Andrzej Duda nie podpisał ustawy. W zeszłym tygodniu minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała, że wówczas w drodze rozporządzenia zezwoli na wydawanie farmaceutom tabletki "dzień po" bez recepty. Tabletka miałaby być dostępna od 1 maja.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

1. Kancelaria Prezydenta on Twitter: "Prezydent @AndrzejDuda spotkał się w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielkami Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy. Spotkanie dotyczyło zaproponowanych przez rząd i uchwalonych przez Parlament zmian w ustawie - Prawo farmaceutyczne. Przedmiotem rozmów były kwestie związane... pic.twitter.com/zDJEUCvqbp / Twitter"https://x.com/prezydentpl/status/1772638717376659911?s=20
2. Lewica News 🗞️📻📺 on Twitter: "Posłanki Lewicy spotkały się z prezydentem Dudą ws. pigułki "dzień po"🔴 @AM_Zukowska: Przedstawiłyśmy panu prezydentowi wszelkie możliwe argumenty natury medycznej, natury społecznej, także natury politycznej.- Mam nadzieję, że pan prezydent wszystkie te argumenty zbierze,... pic.twitter.com/yWfVo9XPlh / Twitter"https://x.com/Lewica_News/status/1772645077623488945?s=20
Pokaż więcej (2)
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA