Logo
  • DONALD
  • MORAWIECKI I NETANJAHU OGŁASZAJĄ SUKCES

Morawiecki i Netanjahu ogłaszają sukces

06.07.2018, 07:50
fot. East News
Po znowelizowaniu w ubiegłym tygodniu kontrowersyjnej
ustawy o IPN
, nie ma w niej już zapisu o karaniu więzieniem tych, którzy stwierdziliby publicznie, że Polska i Polacy są odpowiedzialni za współudział w nazistowskich zbrodniach na Żydach.
Jednak mimo, że z ustawy zniknęły zapisy o karze więzienia, badaczy w dalszym ciągu będzie można pozywać z powództwa cywilnego i niszczyć odszkodowaniami.
W Izraelskim dzienniku
Haaretz
Jehuda Bauer
, badacz Zagłady oraz profesor
Uniwersytetu Hebrajskiego,
napisał, że wspólna deklaracja rządów polskiego i izraelskiego+ to „zdrada prawdy historycznej i wszystkich wspaniałych ludzi w Polsce opisujących fakty, na których opieramy swoją wiedzę”.
Jak donosi
Gazeta Wyborcza
:
We wspólnym dokumencie oba rządy zgodziły się na sformułowanie, że wiele grup polskiego społeczeństwa pomagało podczas wojny Żydom. Według krytyków porozumienia w Izraelu takie stwierdzenie umniejsza bohaterstwo polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, którzy musieli ukrywać swoją działalność nie tylko przed Niemcami, ale również przed polskimi sąsiadami.
W opublikowanym wczoraj przez
Yad Vashem -
czyli Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu - oświadczeniu, oddając hołd polskiemu rządowi w Londynie, polskiemu państwu podziemnemu i Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata, stwierdzono:


Dekady badań historycznych przedstawiają jednak odmienny obraz: polski rząd na uchodźstwie, a także jego Delegatura wcale nie działały zdecydowanie na rzecz żydowskich obywateli Polski w żadnym momencie wojny. Większość polskiego ruchu oporu nie tylko nie pomogła Żydom, ale nierzadko uczestniczyła w ich prześladowaniu.
[...]
Choć istniała Żegota, imponująca organizacja ratująca Żydów, wspierana przez rząd RP na uchodźstwie, działalność tego organu nie była reprezentatywna dla zachowania całego społeczeństwa. (...) Próba przedstawienia pomocy oferowanej Żydom jako powszechnego zjawiska i minimalizowanie roli Polaków w ich prześladowaniu stanowi obrazę nie tylko dla prawdy historycznej, ale także pamięci bohaterstwa Sprawiedliwych. Oświadczenie [rządów] bezpodstawnie odziera katastrofę, która spadła na Żydów, z jej historycznego kontekstu i realiów okupowanej Polski, deklarując, że podczas wojny »niektórzy ludzie, niezależnie od pochodzenia, religii czy światopoglądu, ujawnili swoją najciemniejszą stronę«. Oburzająca jest insynuacja, że Żydzi także ujawnili wtedy swoją »najmroczniejszą stronę«.
[...]
Każda próba ograniczenia akademickiej i publicznej dyskusji o historii do pojedynczej, niezmiennej na
rodowej narracji za pomocą przepisów i kar jest niewłaściwa i stanowi istotne naruszenie wolności badań.
 – kończy Instytut.
fot. East News

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA