Logo
  • DONALD
  • KTOŚ BARDZO SZCZODRY WSPARŁ KAMPANIĘ TRUMPA KWOTĄ 50 MLN DOLARÓW

Ktoś bardzo szczodry wsparł kampanię Trumpa kwotą 50 mln dolarów

22.06.2024, 09:00
fot. East News
Jak wynika ze sprawozdania finansowego funduszu
MAGA Inc,
wspierającego kampanię
Donalda Trumpa
, w zeszłym miesiącu został on wsparty kwotą 68 mln dolarów, z czego 50 mln dolarów pochodziło tylko od jednego darczyńcy. Okazał się nim miliarder
Timothy Mellon
, który hojną darowiznę złożył dzień po decyzji rady przysięgłych uznającą Trumpa za winnego 34 zarzutów karnych. 
Od 2010 roku w Stanach Zjednoczonych działać mogą tzw.
super PACs
, które mogą wspierać kampanie w wyborach federalnych nieograniczonymi środkami finansowymi. Super PACs, w odróżnieniu od zwykłych PACs (political action commitee) nie przekazują bezpośrednio datków na partie czy kandydatów, ale samodzielnie wspierają różne działania kampanijne. Nie istnieją natomiast żadne ograniczenia co do wysokości funduszy ani źródeł finansowania. Komitety muszą jednak składać raporty finansowe do Federalnej Komisji Wyborczej.
Najnowszy raport złożony przez super PAC o nazwie MAGA Inc wspierający kampanię Trumpa wskazuje, że w zeszłym miesiącu fundusz ten został zasilony kwotą
68 mln dolarów
. 50 mln pochodziło od Timothy’ego Mellona, 10 mln od miliarderów Liz i Dicka Uihleinów. 
Timothy Mellon to amerykański miliarder, który rzadko pojawia się w mediach. Do 2022 roku był prezesem i większościowym właścicielem Pan Am Systems, holdingu transportowego, działającego również w branżach energetycznej i nieruchomości. Założona przez niego firma Guilford Transportation Industries w 1998 roku zakupiła upadającą markę linii lotniczych Pan American. Majątek jego rodziny szacowany jest na ok. 14,1 mld dolarów. 
Jak poinformował New York Times, Mellon przekazał na kampanię Trumpa 50 mln dolarów zaledwie
dzień po tym, jak były prezydent został uznany winnym 34 zarzutów karnych.
Mellon stał się tym samym największym pojedynczym darczyńcą Trumpa, ale także największym indywidualnym darczyńcą innego kandydata
Roberta F. Kennedy’ego Jr.
Na jego super PAC, American Values, przekazał co najmniej 20 mln dolarów.
Darowizna Mellona pomogła także sojusznikom Trumpa prześcignąć wpłaty na super PACs sojuszników Bidena. Te wsparł natomiast m.in.
Mike Bloomberg,
który przekazał na kampanię Joe Bidena 20 mln dolarów, z czego 19 mln na super PAC Future Forward, a 900 tys. na Biden Victory Fund. 
Wybory w Stanach Zjednoczonych odbędą się 5 listopada. Wedle planów w lipcu Partia Republikańska na konwencji w Milwaukee zatwierdzi kandydaturę Donalda Trumpa, a Partia Demokratyczna na konwencji w Chicago, którą zaplanowano na sierpień - kandydaturę Joe Bidena. Obecnie Donald Trump wygrywa z Bidenem w większości publikowanych sondaży, podkreślana jest przede wszystkim jego przewaga w tzw. swing states, bez której praktycznie nie da się wygrać wyborów w USA. 
27 czerwca w Atlancie odbędzie się debata prezydencka między Trumpem a Bidenem. 

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA