Logo
  • DONALD
  • SONDAŻ: PONAD POŁOWA POLAKÓW UWAŻA, ŻE KAMIŃSKI I WĄSIK NIE POWINNI WRACAĆ DO SEJMU

Sondaż: ponad połowa Polaków uważa, że Kamiński i Wąsik nie powinni wracać do Sejmu

24.01.2024, 07:44
fot. East News
We wtorek wieczorem 
Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik
opuścili zakłady karne. Wcześniej
Andrzej Duda
zdecydował o ich ponownym ułaskawieniu. W rozmowach z dziennikarzami politycy zapowiadali gotowość "do dalszej walki", co może oznaczać, że jutro będą próbowali wejść do Sejmu. Tymczasem połowa Polaków uważa, że politycy, wobec których zapadła decyzja o odebraniu mandatów poselskich, nie powinni wracać do Parlamentu.
Przypomnijmy, że Kamiński i Wąsik przebywali w zakładach karnych od 9 stycznia. Wczoraj Andrzej Duda ogłosił, że ponownie skorzystał wobec nich z prawa łaski.
Po godzinie 21 areszt śledczy w Radomiu opuścił Mariusz Kamiński. Pod budynkiem czekała na niego żona oraz politycy PiS.
- Jestem gotów do dalszej walki. To może być długa droga, ale zwyciężymy na pewno. Chcę powiedzieć:
panie Tusk, panie Hołownia, niedługo się zobaczymy
- mówił, zapowiadając, że będzie próbował wrócić do Sejmu.
- Wszystkim tym, którzy upominali się o nas, zarówno 11 stycznia na ulicach Warszawy, jak i pod więzieniami w Radomiu i Przytułach. Bardzo wam dziękuję, że byliście codziennie. Było zimno często w celi, kiedy stałem przy oknie, a wam było ciepło. Naprawdę podziwiałem was, że tak dzielnie, konsekwentnie, z taką determinacją stoicie. Dawało mi to ogromny zastrzyk siły, energii i wiary w przyszłość - mówił z kolei Maciej Wąsik po opuszczeniu zakładu karnego w Przytułach Starych.
Według komentatorów należy się spodziewać, że obaj politycy
będą chcieli wejść na posiedzenie Sejmu
, które rozpoczyna się w czwartek. W PiS istnieje przekonanie, że decyzja o wygaszeniu ich mandatów była bezprawna. Spierają się o to także konstytucjonaliści, którzy wskazują na sprzeczne orzeczenia Izb Sądu Najwyższego. 
Tymczasem, jak wynika z sondażu dla Wirtualnej Polski,
ponad połowa Polaków, uważa, że Kamiński i Wąsik nie powinni wracać do Sejmu
. Zdecydowanie przeciwnych jest temu 43,6% badanych, 13,6% wskazało na odpowiedź "raczej nie". 34,1% respondentów uważa natomiast, że politycy powinni zachować mandaty poselskie, 8,7% nie ma zdania na ten temat. 
Opinie w tej sprawie wyraźnie powiązane są z
preferencjami politycznymi.
78% wyborców KO, Trzeciej Drogi i Lewicy uważa, że politycy nie powinni zachować mandatów. 66% wyborców PiS i Konfederacji jest zdania natomiast, że powinni oni wrócić do Sejmu.
Dziś około godziny 15:00 Kamiński i Wąsik mają spotkać się z Andrzejem Dudą. Jak przekazał dziś szef Gabinetu Prezydenta, w opinii Andrzeja Dudy, politycy dalej są parlamentarzystami.
 

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA