Logo
  • DONALD
  • USA: BIDEN Z NAJWYŻSZYM POPARCIEM OD ZESZŁEGO ROKU, ZACZĄŁ PROWADZIĆ W SONDAŻACH

USA: Biden z najwyższym poparciem od zeszłego roku, zaczął prowadzić w sondażach

10.06.2024, 15:00
fot. East News / YouGov, Yahoo News
Nowy sondaż prezydencki w USA wskazuje, że
poparcie dla Joe Bidena zaczęło rosnąć
i osiągnęło poziom najwyższy od prawie roku. Obecny prezydent pierwszy raz od dawna prowadzi w wyścigu z
Donaldem Trumpem
. Eksperci uważają, że może być to efekt uznania Trumpa za winnego w procesie karnym, choć sama ocena byłego prezydenta w zasadzie się nie zmieniła.
Sondaż YouGov dla Yahoo News wskazuje, że obecnie poparcie Bidena wynosi
46%.
Jest to najwyższy wynik w cyklicznym badaniu tego ośrodka od sierpnia 2023 roku. W ostatnich sześciu sondażach YouGov Biden remisował lub przegrywał z Trumpem. Oddanie głosu na Trumpa deklaruje natomiast
44%
badanych. 
Biden co prawda wygrywa w bezpośrednim pojedynku z Trumpem, ale sytuacja wygląda inaczej, gdy w opcjach do wyboru pojawiają się
inni kandydaci
. Wówczas Trump traci tylko 1 punkt poparcia, a Biden 4 i pozostaje w tyle. 9% wyborców deklaruje, że oddałoby głos na kogoś innego, najwięcej (4%) wskazuje Roberta F. Kennedy’ego Jr.
fot. YouGov, Yahoo News
Ośrodek YouGov sprawdził również w badaniu opinie Amerykanów na temat
niedawnego werdyktu w procesie karnym Donalda Trumpa
Przypomnijmy, że nowojorska ława przysięgłych uznała go za winnego w procesie dotyczącym fałszowania dokumentacji biznesowej. Chodzi o sprawę aktorki porno Stormy Daniels, która za pośrednictwem jednej z firm Trumpa miała otrzymać 130 tys. dolarów w zamian za milczenie o ich stosunku seksualnym. Według prokuratury były prezydent zrobił to w sposób niezgodny z prawem, aby zatuszować sprawę przed wyborami w 2016 roku.
Większość badanych Amerykanów (51%) uważa, że ława przysięgłych podjęła
właściwą decyzję
w sprawie Donalda Trumpa. 30% twierdzi, że werdykt uznający go za winnego w procesie karnym był błędny. 54% Amerykanów twierdzi też, że Trump popełnił przestępstwo, za które był sądzony. Okazuje się jednak, że werdykt w sprawie Trumpa nie zmienił tego, jak postrzegają go Amerykanie. Pozytywnie ocenia go obecnie 42% badanych, a negatywnie - 53%. Miesiąc temu, przed wydaniem decyzji przez ławę przysięgłych wartości te wynosiły odpowiednio 41% i 55%. 
40% badanych uważa ponadto, że Trump jest zdolny do pełnienia funkcji prezydenta przez kolejną kadencję (spadek o 1 punkt procentowy). Przeciwnego zdania jest 47% badanych, podczas gdy w zeszłym miesiącu taką opinię wyrażało 46% badanych.  

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA