Logo
  • DONALD
  • UKRAINA: SŁUŻBY ZATRZYMAŁY WICEMINISTRA, PRZYJĄŁ 400 TYS. DOLARÓW ŁAPÓWKI

Ukraina: służby zatrzymały wiceministra, przyjął 400 tys. dolarów łapówki

23.01.2023, 10:20
Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy
i Specjalistyczna Prokuratura Antykorupcyjna poinformowały w weekend, że zdemaskowały zorganizowaną
grupę przestępczą
, której celem była
defraudacja publicznych środków.
Okazuje się, że w grupie działał
wiceminister rozwoju gmin, terytoriów i infrastruktury
Ukrainy. Miał on zostać zatrzymany podczas odbierania
400 tys. dolarów łapówki
. W zamian za pieniądze miał on ułatwić zawieranie umów na zakup sprzętu i maszyn po zawyżonych cenach.
Służby zwracają uwagę w komunikacie, że latem ubiegłego roku ukraińskie władze przeznaczyły 1,68 mld hrywien na zakup urządzeń i maszyn zapewniających alternatywne źródła zaopatrzenia ludzi w światło, ciepło i wodę w okresie zimowym.
"Jak ustalono w toku śledztwa, wielu urzędników centralnych i regionalnych organów wykonawczych zdecydowało się na przywłaszczenie części funduszy państwowych. W tym celu spiskowali z grupą pośredników i zapewnili zawarcie umów kupna za zawyżoną cenę prawie 280 mln hrywien z wcześniej ustalonymi podmiotami gospodarczymi" - przekazano.
W trakcie akcji zatrzymano także jednego z członków grupy przestępczej, który próbował przekroczyć granicę państwową i opuścić Ukrainę.
Do sprawy odniósł się prezydent Ukrainy
Wołodymyr Zełenski
:
- W społeczeństwie, które odczuwa sprawiedliwość, jedność ludzi jest zawsze silniejsza. Gabinet Ministrów odwołał wiceministra zdemaskowanego przez Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy. Organy ścigania mają wszelkie możliwości przeprowadzenia dochodzenia i wniesienia sprawy do sądu - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
- I chcę, żeby to był nasz sygnał dla wszystkich, których działania lub zachowania naruszają zasadę sprawiedliwości. Oczywiście teraz główny nacisk kładziony jest na obronę, politykę zagraniczną i wojnę. Ale to nie znaczy, że nie widzę i nie słyszę tego, co mówi się w społeczeństwie na różnych poziomach, zarówno na szczeblu centralnym, jak i w regionach - podkreślił ukraiński przywódca.
Prezydent Ukrainy zapowiedział, że "ten tydzień będzie czasem odpowiednich decyzji":
- Wiem, co przykuło uwagę ludzi. W każdej sytuacji szczegółowo wszystko przeanalizujemy. Zagadnienia związane z energią i zakupami. Relacje między władzą centralną a regionami. Wszystko związane z zamówieniami dla wojska. I tak dalej. Społeczeństwo otrzyma pełną informację, a państwo podejmie niezbędne, zdecydowane kroki - powiedział.
- Ponadto nasze służby specjalne robią postępy w pracy nad osobami, które zasługują co najmniej na sankcje za swoją działalność przeciwko Ukrainie, jej niepodległości i narodowi ukraińskiemu. Podejmiemy również odpowiednie kroki - dodał.
Zobacz też:

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA