Logo
  • DONALD
  • POWSTAŁA SEJMOWA KOMISJA ZAJMUJĄCA SIĘ DEWELOPEREM-MILIARDEREM WOJCIECHOWSKIM

Powstała sejmowa komisja zajmująca się deweloperem-miliarderem Wojciechowskim

18.10.2022, 07:30
W Sejmie powstał
parlamentarny zespół ds. ochrony praw osób uznających się za pokrzywdzone przez nieuczciwych przedsiębiorców.
Okazuje się jednak, że nie zajmuje się on wieloma przedsiębiorcami, lecz tylko jednym wybranym, mianowicie
miliarderem Józefem Wojciechowskim
, który żalił się w jednym z wywiadów, że w Polsce
"majętnych ludzi się nie szanuje"
.
Pisaliśmy o tym tutaj:
To twórca jednej z największych firm deweloperskich J.W. Construction, a także właściciel Hotelu Czarny Potok w Krynicy-Zdroju. Okazuje się, że komisja na pierwszym stacjonarnym posiedzeniu, które odbyło się w lipcu, odniosła się do powstania hotelu. Spotkanie nosiło tytuł "
Historia powstania hotelu Czarny Potok. Działania J.W. Construction"
.
Udział w posiedzeniu komisji wzięła przedstawicielka karczmy, sąsiadującej z inwestycją. Z kolei na koniec października zaplanowano kolejne posiedzenie: "
Przejęcie wrocławskiej działki z wyrokiem »kopiuj-wklej« w tle
". Spotkanie zespołu ma dotyczyć wydarzeń z przełomu 2015 i 2016 roku, gdy w dwóch sądach zapadły wyroki korzystne dla Wojciechowskiego w sporze z jednym z przedsiębiorców.  Wówczas uzasadnienia obu wyroków były łudząco podobne. Tekst uzasadnień miał być niemal identyczny, łącznie z błędami interpunkcyjnymi i literówką.
Wśród członków zespołu znalazł się
Łukasz Mejza
, który sam był opisywany w mediach jako nieetyczny przedsiębiorca. Znalazł się w nim także
Zbigniew Ajchler
, o którym Wirtualna Polska pisała, że spółdzielnia rolna, w której jest prezesem i udziałowcem, podpisała umowę na poddzierżawę 250 hektarów z  zasobów państwa przy pominięciu standardowych procedur.
Oprócz nich w komisji znalazł się Kamil Bortniczuk i przewodnicząca zespołu Małgorzata Janowska, która w grudniu ubiegłego roku została powołana na posadę dyrektora Elektrowni Bełchatów. Członkiem jest także
Jacek Żalek
, który jak się okazuje,
sam jest w konflikcie z Wojciechowskim
. Miliarder złożył przeciw politykowi prywatny akt oskarżenia i pozwał za wypowiedzi dotyczące wyroków w sprawie działki we Wrocławiu. W czerwcu odbyło się nawet głosowanie w sprawie uchylenia immunitetu Żalkowi, jednak ostatecznie tak się nie stało.
Poseł PiS tłumaczy, że posiedzenia dotyczą Wojciechowskiego, bo od dawna do posłów zgłaszały się osoby, które czuły się pokrzywdzone przez miliardera:
 - Naszym obowiązkiem jest wysłuchać ich głosu, a prawem dać szansę konfrontacji z tymi, których obwiniają o swoje krzywdy. Umożliwiamy każdemu prawo do wypowiedzenia się. Nie wydajemy werdyktów, w tych sporach ostateczne rozstrzygnięcia zapadać będą przed wymiarem sprawiedliwości - tłumaczy.
Zapewnił też przy tym, że
pod lupę zostaną wzięci także inni przedsiębiorcy.
Józef Wojciechowski, komentując sytuację, przekazał, że
nie wie, co chce wyjaśniać komisja:
- Dotychczas odbyło się jedno posiedzenie, zdalne, na które zostałem zaproszony i poważnie traktując swoje obowiązki, wziąłem w nim udział. Tyle tylko, że członkowie zespołu nie mieli chyba czasu ani ochoty w nim uczestniczyć. Pani przewodnicząca i owszem prowadziła posiedzenie, ale podczas jazdy samochodem, pozostałych posłów nie było widać. To wszystko nie sprzyjało merytorycznej rozmowie - zauważa.
- Sprawy, które zespół omawia, albo są już wyjaśnione, albo toczą się przed powołanymi do tego organami. Pikanterii dodaje fakt, że sprawa karna, którą wytoczyłem posłowi Żalkowi została umorzona wobec nieuchylenia mu przez Sejm immunitetu - mówi.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA