Logo
  • DONALD
  • BRANŻA JAJCARSKA TRZYMA SIĘ W POLSCE BARDZO DOBRZE POMIMO PANDEMII

Branża jajcarska trzyma się w Polsce bardzo dobrze pomimo pandemii

10.04.2020, 10:50
W obliczu pandemii koronawirusa polscy producenci przechodzą kryzys. Dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz Katarzyna Gawrońska w rozmowie z Portalem Spożywczym przyznała jednak, że
pandemia nie zaburzyła popytu na jaja konsumpcyjne przed Wielkanocą
. Gawrońska przyznała także, że "branży jajecznej udało się utrzymać w ostatnich tygodniach równowagę podażowo-popytową":
- Jest on porównywalny do lat ubiegłych. Mamy wrażenie, że jaja jako podstawowy produkt spożywczy w koszyku zostały potraktowane z taryfą ulgową. Paradoksalnie
branży jajecznej udało się utrzymać w ostatnich tygodniach równowagę podażowo-popytową.
Rynek, odwrotnie niż w przypadku mięsa drobiowego, pozostawał w trendzie umiarkowanego wzrostu cen - powiedziała.
Dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz przyznała, że dla producentów jaj
problemem było odcięcie od branży hotelarski-gastronomicznej:
- W szczególności dotknęło to tych producentów, którzy uzależniali swoją sprzedaż od tego kanału. W efekcie poszukiwali panicznie alternatywnych rynków zbytu, przez co lokalnie ceny jaj konsumpcyjnych spadały, natomiast ujęciu krajowym sytuacja była poprawna i ceny rok do roku wzrastały - powiedziała Katarzyna Gawrońska.
Wskazała także
trzy przyczyny, dzięki którym branża jajeczna ma się dobrze:
- Po pierwsze, dobry detal.
Cała sprzedaż na rynku przeniosła się na konsumenta detalicznego. P
o drugie, zakłady przetwórstwa jaj, które zawsze w okresie przedświątecznym oferują dobre ceny producentom. Po trzecie, eksport.
Tak jak w przypadku mięsa drobiowego eksport się załamał, tak branża jaj dobrze sobie poradziła z logistyką. Nie zablokowano głównych kanałów sprzedaży, tj. przetwórni w Niemczech czy Holandii, a nieco wyższe koszty transportu i niższe ceny rekompensowała słabsza złotówka wobec euro - dodała.

Hej, jesteś na Donald.pl

Jesteśmy niezależnym portalem, który sprawdza informacje i podaje ich źródła. Piszemy o ciekawych i ważnych wydarzeniach, o ludziach i o popkulturze. Promujemy też Wasze materiały: donald.pl/sortownia.

Podsumowanie najważniejszych informacji dnia wysyłamy codziennie na Telegramie. Wystarczy zainstalować aplikację Telegram i kliknąć tu: https://t.me/donaldplnews

Instagram: https://www.instagram.com/donald.pl

Sprawdź naszą stronę główną:

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA