Logo
  • DONALD
  • BADANIE: TO NIE WRAŻENIE, TEKSTY PIOSENEK NAPRAWDĘ STAJĄ SIĘ PROSTSZE, POWTARZALNE I GNIEWNE

Badanie: to nie wrażenie, teksty piosenek naprawdę stają się prostsze, powtarzalne i gniewne

31.03.2024, 09:45
Grupa badaczy z Niemiec i Austrii przeanalizowała 12 tysięcy piosenek nagrywanych w latach 1980-2020, po 2400 utworów na gatunek muzyczny. Efekty ich pracy można przeczytać w najnowszym wydaniu czasopisma naukowego Scientific Reports. 
Autorzy badania doszli do wniosku, że z czasem teksty piosenek stały się
prostsze i łatwiejsze do zapamiętania
, szczególnie w utworach rapowych i rockowych.
Co ciekawe, liczba słów składających się z trzech lub więcej sylab w tekstach piosenek rapowych znacząco wzrosła, choć ogólny wzrost powtarzalności słów w wielu gatunkach doprowadził do ogólnego uproszczenia tekstów.
Badacze oceniają, że prostsze teksty są efektem
zmian w konsumpcji muzyki
, która coraz częściej jest odtwarzana w tle do wykonywania innych czynności.
- W ciągu ostatnich 40 lat byliśmy także świadkami drastycznej zmiany w krajobrazie muzycznym – od sposobu sprzedaży muzyki do sposobu jej produkcji - oceniła autorka badania Eva Zangerle, ekspertka ds. systemów rekomendacji na austriackim uniwersytecie w Innsbrucku.
Jednocześnie w utworach rapowych zaobserwowano wzrost użycia
słów emocjonalnie negatywnych i pozytywnych
. W piosenkach R&B, pop i country wzrosło jedynie użycie emocjonalnie negatywnych tekstów. We wszystkich gatunkach odnotowano wzrost użycia słów związanych z gniewem.
Analiza na internetowej platformie tekstów piosenek Genius wykazała również, że fani muzyki rockowej częściej czytają teksty starszych utworów. Z kolei wielbiciele country wolą czytać nowsze teksty piosenek. 
"Uważamy, że rola tekstów piosenek jest niedostatecznie zbadana i że nasze wyniki mogą być wykorzystane do dalszego badania i monitorowania artefaktów kulturowych i zmian w społeczeństwie" - piszą naukowcy.
Badacze twierdzą, że dalsza analiza pomoże w rozwoju systemów rekomendacji, które są wykorzystywane przez platformy streamujące muzykę

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA