Logo
  • DONALD
  • BANKOWCY PROSZĄ TUSKA, ŻEBY NIE POGARSZAĆ "MORALNOŚCI PŁATNICZEJ POLAKÓW" I NIE POPUSZCZAĆ KREDYCIARZOM

Bankowcy proszą Tuska, żeby nie pogarszać "moralności płatniczej Polaków" i nie popuszczać kredyciarzom

17.02.2024, 08:30
Reprezentanci branży bankowej wystosowali pismo do premiera Donalda Tuska, w którym apelują do
rezygnacji z wakacji kredytowych
w 2024 roku. Pod listem podpisali się prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek i Cezary Stypułkowski, prezes mBanku oraz przewodniczący rady ZBP.
Jak donosi
Gazeta Wyborcza
, bankowcy apelują o odstąpienie od dalszego procedowania projektu ustawy w zakresie dotyczącym przepisów przedłużających tzw. wakacje kredytowe. 
"Zaproponowane rozwiązania - nawet przy założeniu wprowadzenia ograniczeń dostępowych - oceniamy jako
wysoce szkodliwe dla moralności płatniczej Polaków
i tak już mocno nadwyrężonej ostatnimi latami rządów poprzez uprawianie polityki masowego rozdawnictwa kosztem określonych branż gospodarki i kluczowych podatników" - czytamy.
Wspomniane ograniczenia zakładają, że z wakacji kredytowych mogą skorzystać jedynie ci kredytobiorcy, których kredyt wynosi maksymalnie 1,2 miliona zł, a miesięczna rata zabiera 35 proc. dochodów.
Zdaniem bankowców wydłużenie pomocy "utrwala niebezpieczną tendencję zapoczątkowaną przez poprzedni rząd nieuzasadnionych oczekiwań społecznych co do
możliwości niewykonywania umów
, podważając tym samym zaufanie do stabilności prawa, które jest podstawą bezpiecznej bankowości, bez której prawidłowego funkcjonowania, niemożliwe jest finansowanie kluczowych inwestycji w Polsce".
Jak wskazują, program jest sprzeczny z wytycznymi Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA) w zakresie moratoriów płatniczych.
Ministerstwo Finansów szacuje, że koszt przedłużenia wakacji kredytowych wyniesie
2,5 miliarda zł
. Autorzy pisma obiecują przekazanie zaoszczędzony pieniędzy Funduszowi Wsparcia Kredytobiorców, który pomaga z regulowaniem rat kredytów w przypadku problemów.
Bankowcy przytoczyli również statystyki, z których wynika, że tylko 14 proc. osób korzystających dotychczas z wakacji kredytowych potrzebowało wsparcia.
Rząd zajmie się projektem ustawy dotyczącym wakacji kredytowych na wtorkowym posiedzeniu 20 lutego. Zgodnie z projektem osoby kwalifikujące się do otrzymania pomocy będą mogły zawiesić spłatę raty kredytu w wymiarze 1 miesiąca na kwartał.
Zobacz też:

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA