Logo
  • DONALD
  • FUNDACJA KORNICE Z NOWĄ OFENSYWĄ NA BILLBOARDACH, TYM RAZEM Z "WYNIKAMI BADAŃ" O ROZWODACH

Fundacja Kornice z nową ofensywą na billboardach, tym razem z "wynikami badań" o rozwodach

31.08.2022, 14:30
Fundacja Nasze Dzieci - Edukacja, Zdrowie, Wiara z Kornic właśnie ruszyła z kolejną billboardową kampanią. Tym razem organizacja wzięła na tapet statystyki dotyczące rozwodów.
Teraz na nośnikach zobaczymy ścianę tekstu bez żadnej grafiki, z którego dowiadujemy się o wynikach badań wykonanych jakiś czas temu w Stanach Zjednoczonych. 
"Badania wykonane parę lat temu w USA pokazują, że
50 proc. małżeństw cywilnych
kończy się rozwodem, małżeństw sakramentalnych
rozpada się 33 proc.
W przypadku kościelnych małżonków, którzy chodzą razem regularnie do kościoła, to już tylko 2 proc. Spośród małżeństw kościelnych, które chodzą do kościoła i wspólnie się modlą, rozwodzi się tylko jedno na tysiąc" - czytamy.
 
Na billboardach zabrakło jednak informacji o próbie badawczej, organie, który wykonał badanie czy okresie, z którego pochodzą zebrane statystyki. 
 
Okazuje się, że z podobnymi statystykami psycholożka Bogna Białecka rozprawiła się już w 2019 roku. Kobieta skupiła się na infografice dotyczącej rzekomej trwałości związków małżeńskich na podstawie wyników badania amerykańskiej socjolożki Mercedes Arzu Wilson. Białecka skupiła się przypisie znajdującym się na infografice.
"Mercedes Arzú Wilson (autorka wydanej po polsku książki
Miłość i płodność
)
nie prowadziła na ten temat badań naukowych
, a liczba 1/1429 nie wiadomo skąd się wzięła" - pisze na wstępie Białecka.
"Owszem, autorka ma w dorobku badanie naukowe dotyczące rozwodów, jednakowoż w kontekście - NPR (naturalne planowanie rodziny). [...] Badanie obejmowało 505 par stosujących naturalne metody planowania rodziny. Większość par stosowała te metody ze względów etycznych (choć 20 proc. zdecydowało się na nie z powodu niepożądanych działań środków antykoncepcyjnych). Okazało się, że liczba rozwodów w grupie par stosujących NPR wynosi 4 proc., przy czym większość rozwodów dotyczyła osób, które przeszły na metody naturalne wskutek rozczarowania antykoncepcją" - wyjaśnia psycholożka.
 
Przypomnijmy tu inne badanie zrealizowane przez holenderską agencję statystyczną CBS. Z danych zebranych przez nich wynika, że każdego roku w Holandii rozpada się około 400 homoseksualnych małżeństw, przy czym to kobiety wykazują dwukrotnie większą skłonność do rozstania niż mężczyźni. Według wyliczeń w ciągu 10 lat średnio 25 proc. homoseksualnych kobiet i
14 proc. homoseksualnych mężczyzn podejmuje decyzję o rozwodzie
, podczas gdy w przypadku tradycyjnych małżeństw ten odsetek wynosi 16 proc.
To nie pierwszy raz, gdy Fundacja Nasze Dzieci - Edukacja, Zdrowie, Wiara tworzy swoją kampanię na podstawie niewiarygodnych badań. Podobnie stało się w przypadku billboardów, którym towarzyszył napis "gdzie są TE dzieci?". Martyna Zachorska, znana w sieci jako "pani od feminatywów", zauważyła, że według dostępnych danych statystycznych współczynnik dzietności był niższy niż mogłoby to wynikać z danych na plakatach fundacji.

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA