
Fot, Facebook: @Neonet Sierpc
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nałożył
ponad trzy miliony złotych kary na Neonet.
Decyzja ta jest skutkiem nieuczciwych praktyk firmy, która na swoim koncie sprzedażowym na Allegro
okłamywała klientów
co do dostępności produktów i czasu realizacji zamówienia.
Jak pisze w swoim komunikacie UOKiK, Neonet na Allegro pokazywał, że produkty, których
nie posiadał tak naprawdę na stanie
, są dostępne i ich wysyłka nastąpi w ciągu 24 godzin od złożenia zamówienia. W efekcie kliencie zamawiali towary, a gdy przesyłka przedłużała się, musieli sami kontaktować się z firmą, żeby dowiedzieć się, że
nie otrzymają zamówionych sprzętów RTV i AGD
. Urząd podkreśla, że to niedopuszczalna sytuacja - to Neonet powinien
niezwłocznie i z własnej inicjatywy
informować klientów o braku możliwości realizacji zamówienia.
"Po 5 dniach od zakupu dostałem informację, że nie mają na stanie lodówki (
wysyłka miała być w ciągu 24h
)", "brak towaru - co okazało się
po 2 tygodniach od zakupu
. Musiałam kupić gdzie indziej droższy. Porażka taki sklep", "Wystawiają towar, którego nie mają.
Kontakt bardzo opóźniony
w sprawie rozwiązania problemu" - to niektóre z komentarzy klientów Neonet w serwisie Allegro, które przytacza UOKiK w komunikacie o ukaraniu firmy.
- W e-commerce
nie ma miejsca na składanie obietnic bez pokrycia
. To, co deklarują sprzedawcy, wpływa na decyzje zakupowe konsumentów. Nieprawdziwe informacje i brak powiadomienia o tym, że wysyłka się opóźni lub towaru nie będzie
, naruszają podstawowe zasady handlu internetowego
. Konsumenci kupują na określonych warunkach i mają prawo wymagać ich dotrzymania - powiedział prezes UOKiK
Tomasz Chróstny
.
Na Neonet została nałożona
kara w wysokości 3 043 000 złotych
. Przy określaniu jej wysokości prezes UOKiK wziął pod uwagę, że niedopuszczalny
proceder trwał od 2021 roku
. Kara jest nieprawomocna, sieć może się od niej odwołać.