Logo
  • DONALD
  • ABP GĄDECKI WZYWA DO OBRONY JANA PAWŁA II, KTÓRY ZOSTAŁ "CYNICZNIE OSZUKANY PRZEZ LUDZI, KTÓRYM UFAŁ"

Abp Gądecki wzywa do obrony Jana Pawła II, który został "cynicznie oszukany przez ludzi, którym ufał"

30.11.2020, 09:45
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
i metropolita poznański
arcybiskup Stanisław Gądecki
napisał list pasterski z okazji rozpoczynającego się Adwentu. Poruszył w nim kwestię protestów kobiet w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji.
Stwierdził, że żądania protestujących są
"niegodnym zachowaniem człowieka"
:
"Po ogłoszeniu przez Trybunał Konstytucyjny, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej, pojawiły się na naszych ulicach manifestacje, których organizatorzy domagają się ustąpienia rządu oraz dostępu do aborcji na życzenie, bez jakichkolwiek ograniczeń, nazywając aborcję prawem człowieka.
Protesty te charakteryzuje liczny udział młodzieży, wulgarny język, agresywność i niechęć do Kościoła oraz dewastowanie pomników i elewacji świątyń.
Po raz pierwszy doszło też do zakłócania nabożeństw czy przerwania Mszy świętej, m.in. w poznańskiej katedrze" - napisał arcybiskup Gądecki.
"Żądanie prawa do zabijania nienarodzonego dziecka, szczególnie wtedy, gdy wiemy, że urodzi się ono niepełnosprawne, jest niegodne człowieka. Dla osób wierzących w Boga takie żądanie jest złem moralnym, jest grzechem. Tymczasem pośród protestujących są także ludzie, którzy określają się jako wierzący. Jednak aby być człowiekiem wierzącym w Boga, nie wystarczy przyjąć chrztu, chodzić do kościoła czy na lekcje religii. Osoba autentycznie wierząca bowiem przyjmuje do końca - z przekonaniem i zaufaniem - całą prawdę, jaką Bóg jej przekazuje, i żyje według tej prawdy" - dodał.
Metropolita poznański stwierdził, że nie trzeba wierzyć w Boga, by bronić życia ludzkiego.
Według duchownego wystarczy być przyzwoitym człowiekiem.
Arcybiskup Gądecki zaapelował także do Caritasu, księży i do państwa, by wspierać rodziny, które wychowują dzieci niepełnosprawne:
"Z wielkim szacunkiem patrzymy na rodziców wychowujących chore dzieci, podziwiamy ich miłość i oddanie, z jakim służą swoim dzieciom. Na podziwie nie może się jednak skończyć. Mając świadomość zaangażowania Kościoła w obronę życia nienarodzonych oraz pomoc rodzinom z chorymi dziećmi, nasze wsparcie dla tych rodzin musi być o wiele większe.
Bardzo proszę o to Caritas, księży proboszczów i wszystkich ludzi, których wiara w Boga zdolna jest przekładać się na czyny miłości. Także od państwa polskiego oczekujemy pełniejszej i skuteczniejszej opieki nad rodzinami, które wychowują dzieci z niepełnosprawnością
" - napisał metropolita poznański.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w liście paserskim odniósł się także do
oskarżeń pod adresem Jana Pawła II w kontekście ukrywania przez niego pedofilii w Kościele
:
"Po opublikowaniu przez Watykan w ostatnim czasie raportu o byłym kardynale i arcybiskupie Waszyngtonu, staliśmy się świadkami agresywnego ataku na osobę Świętego Jana Pawła II. Niektóre media wydały już na Niego wyrok twierdząc, że chronił sprawców pedofilii w Kościele i nie powinien być uznawanym za świętego.
Tymczasem raport wyraźnie dowodzi, że Ojciec Święty został cynicznie oszukany przez ludzi, od których miał prawo spodziewać się prawdy.
Zresztą ofiarą tych oszustw stał się nie tylko papież, ale również Departament Stanu USA oraz trzech prezydentów tego kraju, z którymi przez lata blisko współpracował prowadzący podwójne życie były kardynał.
Nie pozwólmy zniszczyć dobrego imienia Świętego Jana Pawła II.
Sięgnijmy po teksty papieża, aby nie tylko się z Nim emocjonalnie identyfikować, lecz także aby lepiej poznawać, jak żył i co głosił" - napisał arcybiskup Gądecki.

Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA