Logo
  • DONALD
  • PUTIN ZACHWALA KOREĘ PÓŁNOCNĄ I JEDZIE ODWIEDZIĆ UMIŁOWANEGO PRZYWÓDCĘ, KIM DZONG UNA

Putin zachwala Koreę Północną i jedzie odwiedzić Umiłowanego Przywódcę, Kim Dzong Una

18.06.2024, 12:00
Spotkanie Kim Dzong Una z Władimirem Putinem w Rosji we wrześniu ubiegłego roku, fot. kremlin.ro
Dziś rozpoczyna się
wizyta przywódcy Rosji Władimira Putina w Korei Północnej
. Putin odwiedzi ten kraj po raz drugi w czasie swoich rządów. Pierwsza wizyta odbyła się 24 lata temu. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku to Kim Dzong Un przyjechał do Rosji swoim pancernym pociągiem i zaprosił Putina do Pjongjangu.
Do spotkania Putina z koreańskim dyktatorem ma dojść w środę. W ostatnich miesiącach
relacje między Rosją i Koreą Północną pogłębiły się
na wielu płaszczyznach. Przygotowania do spotkania Putin i Kim Dzong Una miały trwać od tygodni. Kreml w komunikacie informującym o wizycie określił to wydarzenie jako "przyjazną wizytę państwową". Według przypuszczeń ekspertów Rosja
szuka sojuszników
, którzy pomogą jej w dostawach amunicji, ale także wspomogą ją pracownikami budowlanymi, czy ochotnikami udadzą się na linię frontu w Ukrainie.
Rosyjski politolog i były bliski doradca Putina Siergiej Markow uważa, że w zamian Korea Północna mogłaby pozyskać rosyjskie produkty oraz wojskową pomoc technologiczną, w tym dla swojego programu rakiet dalekiego zasięgu.
Warto dodać, że według informacji przekazanych przez Koreę Południową, jej północny sąsiad miał w ostatnim czasie wysłać do Rosji około
6,7 tys. kontenerów z amunicją
. Ma to się przekładać na około 3 mln pocisków artyleryjskich kalibru 152 mm lub 500 tys. pocisków kalibru 122 mm.
Agencja Reutera, powołując się na ocenę doradcy Putina Jurija Uszakowa, twierdzi, że Rosja i Korea Północna mogą również zawrzeć
"umowę o partnerstwie"
, która obejmie również zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa i "nie będzie skierowane przeciwko żadnemu państwu trzeciemu".
Dziś w północnokoreańskiej prasie pojawił się artykuł napisany przez Władimira Putina. W oficjalnej gazecie partii Rodong Sinmun, Putin zapowiedział, że Rosja i Korea Północna będą współpracować w celu przeciwdziałania międzynarodowym sankcjom. Podkreślił, że będą pracować nad systemem, który pozwoli działać im bez kontroli Zachodu.
Wyraził także uznanie dla Korei Północnej za
"zdecydowane poparcie" w konflikcie na Ukrainie
:
"Bardzo doceniamy, że KRLD (Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna) zdecydowanie wspiera specjalną operację wojskową Rosji w Ukrainie, wyrażając solidarność z nami w najważniejszych kwestiach międzynarodowych oraz prezentując wspólne stanowisko w ONZ" - stwierdził Putin.
Pochwalił także Koreę Północną za walką ze Stanami Zjednoczonymi i nakładanymi sankcjami:
"Cieszymy się, że nasi przyjaciele z KRLD bardzo skutecznie bronią swoich interesów pomimo amerykańskiej presji gospodarczej, prowokacji, szantażu i gróźb militarnych, które trwają od dziesięcioleci" - napisał Putin.
Zobacz też:

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA