Logo
  • DONALD
  • TRUMP ZE ŚWIEŻYM POMYSŁEM: EUROPA POWINNA DAĆ JESZCZE WIĘCEJ PIENIĘDZY NA WSPARCIE UKRAINY

Trump ze świeżym pomysłem: Europa powinna dać jeszcze więcej pieniędzy na wsparcie Ukrainy

19.04.2024, 10:00
W środę Republikanie w
Izbie Reprezentantów USA
przedstawili
nowy pakiet pomocy wojskowej
. Zapisano w nim ponad 26 miliardów dolarów pomocy dla Izraela i 8 miliardów dolarów dla Tajwanu i prawie
61 miliardów dolarów wsparcia da Ukrainy
. Spośród 60,84 mld dolarów, które mają zostać przeznaczona na wsparcie Ukrainy 23,2 mld to środki na uzupełnienie ubytków w arsenale, 13,8 mld na zakup sprzętu dla Ukrainy, a 11,3 mld na utrzymanie sił USA w regionie.


Oprócz tego w projekcie zapisano także, że prezydent może przekazać uzbrojenie o wartości niemal 8 mld dolarów. Oprócz tego ma do dyspozycji 4 mld.
Projekt zawiera też niemal 9,5 mld wsparcia finansowego i gospodarczego dla ukraińskiego budżetu. W dokumencie zapisano także zobowiązanie administracji do "wejścia w porozumienie z Ukrainą w sprawie spłaty tej pomocy". Wskazano w nim także, że amerykańska pomoc nie może stanowić więcej niż 50 procent pomocy przeznaczanej przez inne wszystkie państwa. Miałoby to zmusić europejskich sojuszników do zwiększenia własnego wkładu na ten cel.
Projekt
budzi wiele kontrowersji
zwłaszcza wśród Republikanów. Ci mieli zagrozić nawet spikerowi izby, że przegłosowanie pakietu może oznaczać usunięcie go ze stanowiska. Mike Johnson zapowiedział jednak, że nie zmieni swojego zdania:
-
Wolę wysłać pociski Ukrainie, niż wysyłać naszych żołnierzy
- stwierdził.
Warto przypomnieć, że na stanowisku, że USA nie powinny w aż takim stopniu pomagać Ukrainie, a państwa należące do NATO powinny dokładać więcej pieniędzy w ramach składki sojuszniczej, jest
Donalda Trump
, który ubiega się o reelekcję. Wcześniej wspominał on także, że Rosja "może zrobić co chce" z krajami NATO, które nie płacą wystarczająco na obronność.
Teraz były prezydent USA opublikował wpis w serwisie Truth Social, który wydaje się być nawiązaniem do projektu pomocy dla Ukrainy, który pojawił się w Izbie Reprezentantów. Trump zastanawia się,
dlaczego Europa wykłada mniej środków niż USA na pomoc Ukrainie
:
"Dlaczego Europa nie daje więcej pieniędzy na pomoc Ukrainie? Dlaczego Stany Zjednoczone włożyły w wojnę ukraińską o ponad 100 miliardów dolarów więcej niż Europa, a między nami jest ocean! Dlaczego Europa nie może wyrównać lub dorównać kwotom wniesionym przez Stany Zjednoczone Ameryki, aby pomóc krajowi w rozpaczliwej potrzebie?" - napisał Trump we wpisie na swoim portalu społecznościowym TRUTH Social.
Dodaje, że przecież pokój w Ukrainie jest ważniejszy dla Europy niż dla USA:
"Jak wszyscy się zgadzają,
ukraińskie przetrwanie i siła powinny być o wiele ważniejsze dla Europy niż dla nas
, ale jest też ważne dla nas! Ruszaj się, Europo!" - wezwał.

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA