Logo
  • DONALD
  • BADANIE: MĘŻCZYŹNI MAJĄ CORAZ MNIEJ PRZYJACIÓŁ I CORAZ BARDZIEJ PRZEZ TO CIERPIĄ

Badanie: mężczyźni mają coraz mniej przyjaciół i coraz bardziej przez to cierpią

03.09.2022, 13:30
Stany Zjednoczone właśnie przeżywają "recesję przyjaźni", a najbardziej ucierpieli amerykańscy mężczyźni. AEI’s Survey Center on American Life and Gallup zbadało, że odsetek mężczyzn posiadających co najmniej 6 bliskich przyjaciół
spadł o połowę
porównując rok 1990 z 2021. 
Co więcej, jeden na pięciu pytanych twierdzi, że
nie posiada żadnej bliskiej relacji
. Badania pokazują, że izolacja społeczna może
osłabiać układ odpornościowy
i zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia różnych dolegliwości. Wśród nich wymienia się zaburzenia snu, chorobę Alzheimera, choroby serca, nadciśnienie, cukrzycę czy nowotwory.
Profesor psychologii Niobe Way twierdzi, że rosnąca izolacja mężczyzn sprawia, że stają się coraz bardziej agresywni. 
Powodów, dlaczego amerykańscy mężczyźni mają problem z zawieraniem przyjaźni, upatruje się w ich miejscu zamieszkania. Szacuje się, że aż
52 proc. osób w wieku 18-29 lat mieszka z rodzicami
, a panowie zwykle mieszkają z nimi dłużej. To sprawia, że wielu z nich rezygnuje z zawierania więzi poza domem. 
Kłopotliwe mogą być także nieustanne zmiany w życiu zawodowym. Amerykanie pracują dłużej, częściej zmieniają miejsce zatrudnienia, a także rzadziej chodzą do biura niż w przeszłości. 
Ponadto młodzi chłopcy są często wychowywani w sposób, który gloryfikuje bycie twardym i opanowanym. Mężczyźni, których rodzice stosowali metody wychowawcze z uwzględnieniem tradycyjnego podziału płci, byli 7 razy bardziej narażeni na późniejsze stosowanie przemocy fizycznej oraz
dwukrotnie częściej mieli myśli samobójcze
To sprawia, że w późniejszym życiu rzadziej dzielą się swoimi uczuciami z przyjaciółmi, dlatego otrzymują mniej wsparcia emocjonalnego od przyjaciół niż kobiety. 41 proc. kobiet zadeklarowało, że otrzymały w ciągu ostatniego tygodnia wsparcie od przyjaciela, takich mężczyzn jest już o połowę mniej (21 proc.).
Podobnie jest z odsetkiem osób, które dzieliły się swoimi uczuciami z przyjacielem w ciągu ostatniego tygodnia - 48 proc. kobiet i 30 proc. mężczyzn. Z kolei 49 proc. kobiet powiedziało ostatnio swojemu przyjacielowi, że go kocha - tak samo postąpiło jedynie 25 proc. mężczyzn.
Amerykański psycholog kliniczny Ronald F. Levant proponuje określenie "normatywna aleksytymia mężczyzny" (NMA) dla opisania niezdolności panów do wyrażania swoich uczuć słowami, która wynika z dostosowania się do tradycyjnych męskich norm. Naukowiec udowodnił, że mężczyźni z NMA mieli niższą satysfakcję ze związku i jakości komunikacji oraz mieli większy lęk przed intymnością.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Zobacz, co zrobimy z twoimi pieniędzmi:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA