Logo
  • DONALD
  • KOMISJA EUROPEJSKA ZATRZYMAŁA MILIARDY DLA POLSKI, PREMIER UDAJE TWARDEGO I MÓWI, ŻE "NIE CHCEMY BYĆ POUCZANI"

Komisja Europejska zatrzymała miliardy dla Polski, premier udaje twardego i mówi, że "nie chcemy być pouczani"

03.09.2021, 15:44
Wczoraj unijny komisarz Paolo Gentiloni przyznał podczas posiedzenia komisji w Parlamencie Europejskim, że negocjacje w sprawie polskiego Krajowego Planu Odbudowy przeciągają się. Pytany o przyczyny opóźnienia akceptacji planu przez Komisję Europejską, zaznaczył, że chodzi o rządowy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie kwestii wyższoci prawa unijnego nad krajowym. 
Przypomnijmy, że w ramach Krajowego Planu Odbudowy Polska miała otrzymać 57 mld euro: 34 mld to tanie kredyty, reszta - unijne dotacje. Plan miał zostać zaakceptowany przez Komisję Europejską do 1 sierpnia, tak się jednak nie stało. Teraz przyznano, że powodem takiej decyzji są spory o prymat prawa unijnego w Polsce. 
Rzecznik Komisji Europejskiej przekazał wczoraj, że. "Komisja kontynuuje ocenę polskiego Krajowego Planu Odbudowy na podstawie kryteriów określonych w rozporządzeniu w sprawie Instrumentu Odbudowy i Odporności".
"Nasza współpraca z polskimi władzami trwa. W tym zakresie przyglądamy się wymogom rozporządzenia w sprawie zaleceń dla poszczególnych krajów" - podano w komunikacie.
Podkreślono również, że słowa komisarza Gentioniego "odzwierciedlają stanowisko Komisji dotyczące kwestii nadrzędności prawa UE nad prawem krajowym, które jest dobrze znane i ma zastosowanie we wszystkich dziedzinach". 
Dziś premier
Mateusz Morawiecki
opublikował na Facebooku wpis, który niewątpliwie jest komentarzem do sprawy KPO. 
"
Nikt nie będzie nas pouczał, czym jest demokracja i praworządność
, gdyż Polska ma bardzo długą i szlachetną historię walki z wszelkiego rodzaju totalitaryzmami i despotami" - napisał premier.
Do wpisu dołączył grafikę ze swoim cytatem. 
"Walczyliśmy o praworządność i demokrację podczas strasznych lat komunizmu, ale mamy znacznie dłuższą tradycję demokratyzmu i nie chcemy być pouczani przez nikogo z Europy Zachodniej, czym jest demokracja, czym jest praworządność, ponieważ
wiemy to najlepiej
". 

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA