Logo
  • DONALD
  • EPISKOPAT CHCE WPROWADZIĆ KATECHEZY W PARAFIACH, BO LEKCJE RELIGII W SZKOŁACH TO ZA MAŁO

Episkopat chce wprowadzić katechezy w parafiach, bo lekcje religii w szkołach to za mało

08.06.2022, 09:30
W poniedziałek i wtorek w Zakopanem odbyło się 392.
Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.
Głównymi tematami podejmowanymi przez duchownych była katecheza, synod o synodalności, kończący się Rok Rodziny Amoris laetitia oraz 25. rocznica wizyty św. Jana Pawła II.
Stwierdzono, że istotne jest
ożywienie działań katechetycznych przy parafiach:
- Wszyscy jesteśmy świadomi intensywnych wyzwań, jakie stoją przed katechizacją w Polsce. Mamy bardzo intensywne przemiany kulturowe, społeczne, religijne. To rodzi różnorodne trudności i kryzysy wiary u ludzi. Mamy też kryzys wiary w rodzinie, są bardzo znaczące, ważne wyzwania internetu, nowe przestrzenie komunikacyjne. To wszystko sprawia, że zmienia się mentalność ludzi, spojrzenie na życie - mówił na wtorkowej konferencji prasowej biskup Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego.
Biskup podkreślił, że
wpływ na to miała pandemia:
- Mamy też braci Ukraińców, na których jesteśmy otwarci. Tych wyzwań jest rzeczywiście bardzo dużo i one pytają nas, w jaki sposób chcemy reagować na płaszczyźnie wychowania do wiary - stwierdził biskup.
Duchowny zauważył, że parafia daje wierzącym takie wymiary jak liturgia, wspólnota i modlitwa:
-
Nie wolno ograniczać się do lekcji religii w szkole,
ponieważ prawdziwe i
najgłębsze wychowanie w wierze dokonuje się w środowisku wiary
, jakim jest parafia. Tylko w parafii jest możliwe wejście w głębszą relację z panem Bogiem i parafia daje takie dwa ważne wymiary, jakim jest wspólnota i modlitwa, czy liturgia. Tego w szkole oczywiście nie ma, dlatego apel o  ożywienie działań katechetycznych przy parafii - dodał.
Działania katechetyczne są
wyzwaniem dla Kościoła:
- My podejmujemy takie działania, mamy przygotowanie katechetyczne dzieci przed pierwszą komunią świętą, młodzieży przed bierzmowaniem, ale to wciąż wymaga przemyślanych, mądrych działań, żeby wszystko mogło przynosić owoce. Myśląc o katechezie przy parafii, stajemy przed problemem przede wszystkim katechistów, musimy myśleć o tym, by przygotować ludzi do posługiwania w parafii, którzy będą formować dzieci, młodzież, czy też i dorosłych do sakramentów - wyjaśniał bp Osial.
- Nowe kierunki dla katechizacji w Polsce będą główną treścią nowego dyrektorium katechetycznego, o jakim myślimy, ponieważ to obecne ma już ponad 20 lat. Został już powołany zespół redakcyjny, który będzie przygotowywał nowe dyrektorium. Skupienie się na katechezie parafialnej nie oznacza w żaden sposób rezygnacji z lekcji religii w szkole. Są to dwie rzeczywistości komplementarne, które się uzupełniają i jedna potrzebuje drugiej - zaznaczył.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA