Logo
  • DONALD
  • WĘGRY: PREZYDENTKA PODAŁA SIĘ DO DYMISJI, LUDZIE OBURZYLI SIĘ UŁASKAWIENIEM PRZESTĘPCY

Węgry: prezydentka podała się do dymisji, ludzie oburzyli się ułaskawieniem przestępcy

10.02.2024, 17:32
Prezydentka Węgier 
Katalin Novák
ogłosiła w sobotę po południu, że podaje się do dymisji. To reakcja na protesty, jakie wybuchły po ujawnieniu, że Novák
ułaskawiła mężczyznę tuszującego pedofilię w domu dziecka.
Skandal w węgierskiej polityce, który doprowadził do dymisji prezydentki, wybuchł na początku lutego. Media poinformowały wówczas, że Novák ułaskawiła
byłego wicedyrektora domu dziecka
w Bicske. Mężczyzna został skazany na trzy lata i cztery miesiące więzienia za pomoc w tuszowaniu pedofilii. Nie ujawnił bowiem, że jego szef, dyrektor domu dziecka dopuszczał się przestępstw pedofilskich. Według śledczych jego ofiarami w latach 2004-2016 padło co najmniej 10 dzieci, został skazany na 8 lat więzienia.
Prezydent Novák wicedyrektora tuszującego pedofilię ułaskawiła w kwietniu 2023 roku przed wizytą papieża Franciszka w Budapeszcie. Dopiero teraz na jaw wyszły jednak nazwiska ułaskawionych przestępców. Kontrowersje budzi nie tylko sprawa wicedyrektora. Kary dzięki prezydentce uniknął też m.in. skrajny prawicowy aktywista Gyorgy Budahazy skazany za terroryzm.
Przez kilka ostatnich dni węgierskie partie opozycyjne domagały się dymisji Katalin Novák, a także minister sprawiedliwości Judit Vargi, która podpisała ułaskawienie. W piątek w Budapeszcie odbyły się
protesty
przeciwko Fideszowi z hasłami wzywającymi Novák do rezygnacji. 
W sobotę media poinformowały, że Novák skróciła swój pobyt w Katarze, gdzie poleciała na mecz Węgry-Kazachstan w ramach mistrzostw świata w piłce wodnej i wraca do Budapesztu. Po południu wydała telewizyjne oświadczenie, w którym ogłosiła dymisję.
Popełniłam błąd. Przepraszam tych, których uraziłam
, oraz wszystkie ofiary, które mogły mieć poczucie, że ich nie broniłam. Dziś zwracam się do was po raz ostatni jako głowa państwa, rezygnuję z funkcji prezydent Węgier - powiedziała.
Novák została wybrana na prezydenta Węgier przez parlament w kwietniu 2022 roku. Wcześniej była wiceprzewodniczącą Fideszu i jedną z bliższych współpracowniczek Viktora Orbana, w jego rządzie pełniła funkcję ministra ds. rodziny. 
Ze stanowiska ustąpiła dziś także minister sprawiedliwości 
Judit Vargi
, która miała być główną twarzą Fideszu w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Vargi ogłosiła, że całkowicie wycofa się z polityki.
W związku ze skandalem Viktora Orban ogłosił także plan zmiany konstytucji tak, aby skazani za przestępstwa na nieletnich nie mogli podlegać prezydenckiemu ułaskawieniu.
 

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

2. Szabolcs Panyi on Twitter: "Thousands protested at @KatalinNovak_HU's office in Budapest, calling for her resignation after it was revealed that she secretly pardoned a deputy director of an orphanage who was convicted in a pedophilia case. What matters more is that PM Orbán may be willing to sacrafice her. https://t.co/I9YMZ0pQJz pic.twitter.com/rQBQTxXRcg / Twitter"https://x.com/panyiszabolcs/status/1756047842710306871?s=20
Pokaż więcej (2)
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA