Logo
  • DONALD
  • BADANIE: ZDECYDOWANA WIĘKSZOŚĆ OSÓB NIE CHCE OGRANICZEŃ PŁATNOŚCI GOTÓWKĄ

Badanie: zdecydowana większość osób nie chce ograniczeń płatności gotówką

04.03.2023, 16:15
Z początkiem
2024 roku
obowiązywać zaczną przepisy zgodnie, z którymi
ograniczone zostaną płatności gotówkowe
. Dla osób prywatnych limit płatności gotówkowych ma wynosić ma
20 tys. zł
, natomiast w przypadku przedsiębiorców limity zmniejszą się z 15 tys. do 8 tys. zł.
Okazuje się, że
Polacy nie są świadomi tych zmian.
Według najnowszych badań przeprowadzonych przez firmę Tavex aż
73 procent z nas nie słyszało o zmianach, jakie mają nas niebawem czekać.
Mimo że w Polsce płatności bezgotówkowe są bardzo popularne, to 80 procent z nas deklaruje, że ma w portfelu fizyczny pieniądz i nie są to drobne kwoty. 27 procent ankietowanych zadeklarowało, że ma przy sobie zawsze powyżej 100 złotych w gotówce. Wielu badanych wskazuje, że powodem, dla którego korzystają z gotówki, jest to, że
łatwiej jest im sprawować kontrolę nad wydatkami.
Uważa tak 35 procent Polaków. Z kolei 21 procent uważa, że w ten sposób mają poczucie niezależności, a 20 procent w ten sposób chroni swoje dane osobowe.
Polacy zostali zapytani w badaniu przeprowadzonym przez firmę Tavex o to, czy likwidacja płatności gotówką jest dobrym pomysłem. Okazuje się, że aż 83 procent badanych odpowiedziało, że jest to niekorzystny ruch dla gospodarki i bezpieczeństwa konsumentów.
Warto przypomnieć, że miesiąc temu głos w sprawie ograniczeń płatności gotówką zabrał
Dziki Trener
. Skrytykował on wówczas Szymona Hołownię, który opowiedział się za całkowitym wycofaniem gotówki i przejściem na pieniądz cyfrowy.
- Niedawno gościem Radia Zet był Szymon Hołownia - ten typ znany z tego, że wpuszczał na scenę ludzi w
Mam talent
. I teraz ten sam pan, który obecnie jest politykiem, zabłysnął, bo na pytanie, czy trzeba skończyć z gotówką i przyjąć pieniądz cyfrowy, odpowiedział, że tak i to, jak najszybciej. Te podjazdy, żeby gotówkę wycofać w jak największej ilości krajów, widoczne gołym okiem były zwłaszcza przy okazji pandemii, która była do tego idealnym pretekstem. Wtedy to z dnia na dzień gotówka stała się tak niesamowicie niebezpieczna, że jakbyś dotknął jednym palcem banknotu, to automatycznie obok ciebie pojawiała się zakapturzona postać z kosą, która miała zabrać cię do innego świata - mówił Dziki Trener.
Podkreślał on, że to zabieranie
naszej wolności:
- Niestety bardzo dużo ludzi absolutnie nie rozumie, że to są kolejne jawne kroki ku zabieraniu nam centymetr po centymetrze resztek wolności, jaka nam pozostała i to się wgryza w nasze życie coraz bardziej.

Dokarm kaczkę przez internet

Zobacz, co zrobimy z twoimi pieniędzmi:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA