Logo
  • DONALD
  • KENIA: UMARŁA "BABCIA" SITIENEI, 99-LETNIA UCZENNICA PODSTAWÓWKI, ALE WCZEŚNIEJ SKUTECZNIE ZAINSPIROWAŁA TYSIĄCE DO PODJĘCIA EDUKACJI

Kenia: umarła "Babcia" Sitienei, 99-letnia uczennica podstawówki, ale wcześniej skutecznie zainspirowała tysiące do podjęcia edukacji

18.11.2022, 15:05
BBC poinformowało, że
zmarła 99-letnia Priscilla Sitienei
, która znana była jako
najstarsza uczennica szkoły podstawowej
na świecie. Jej wnuk przekazał stacji, że kobieta zmarła spokojnie w swoim domu w Kenii. 
Sitienei zaczęła się gorzej czuć po środowych zajęciach. Kobieta i jej 12-letni koledzy z klasy przygotowywali się do egzaminów końcowych, które miały rozpocząć się w przyszłym tygodniu.
99-latka dorastała w Kenii, która była okupowana przez Brytyjczyków. Kobieta przeżyła walkę swojego kraju o niepodległość. Przez ponad 65 lat pracowała w swojej wiosce Ndalat w dolinie Rift jako położna. W zeszłym roku wyznała UNESCO, że swoim powrotem do szkoły chce zmotywować inne młode matki do podobnych decyzji.
- Chciałam dać przykład nie tylko im, ale także wszystkim dziewczynkom na świecie, które nie uczęszczają do szkoły.
Bez edukacji nie będzie różnicy między wami a kurczakami
- powiedziała.
"Gogo", bo tak była nazywana przez innych uczniów, wyznała BBC w 2015 roku, że
w końcu nauczyła się czytać i pisać
. Kobieta nie miała okazji nauczyć się tych umiejętności jako dziecko. Słowo "gogo" oznacza babcię w lokalnym języku ​​Kalendżin. 
Gogo
to także tytuł francuskiego filmu, który opowiedział historię Sitienei. Dzięki produkcji kobieta miała okazję odwiedzić Francję oraz poznać osobiście pierwszą damę Brigitte Macron.
 
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

2. https://twitter.com/Reuters/status/1491448052967641088?s=20&t=Q4gXy5iJExeGzH0MmiyabAhttps://twitter.com/Reuters/status/1491448052967641088?s=20&t=Q4gXy5iJExeGzH0MmiyabA
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA