Logo
  • DONALD
  • UOKIK DAŁ KLAPSA DEALEROWI UŻYWANYCH SAMOCHODÓW, NAŁOŻYŁ PONAD 72 MLN ZŁ KARY 

UOKiK dał klapsa dealerowi używanych samochodów, nałożył ponad 72 mln zł kary 

24.01.2024, 15:45
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał spółkę Autocentrum AAA Auto karą finansową w wysokości
ponad 72 mln zł
. Lider rynku sprzedaży samochodów używanych w nieprawidłowy sposób informował o cenach pojazdów, które miał w ofercie.
UOKiK otrzymał "liczne skargi na nieprawidłowości związane z prowadzoną przez spółkę polityką sprzedaży oraz zapisami umów zawieranych z klientami". Jak czytamy, klienci zainteresowani zakupem pojazdu byli przekonani, że kwota zawarta w ogłoszeniu określa cenę samego pojazdu. 
Tymczasem spółka nie informowała, że na cenę w ogłoszeniu składa się koszt samochodu oraz produktu dodatkowego, czyli ubezpieczenia Carlife Gwarancja. 
- Konsumenci już na etapie wstępnego zapoznawania się z ofertą powinni zostać rzetelnie poinformowani o tym, jaka jest finalna cena samochodu i co się na nią składa. Podczas podpisywania umowy nie mogą być zaskakiwani dodatkowymi opłatami i
zmuszani do zakupu dodatkowych produktów
czy usług. W naszym postępowaniu wykorzystaliśmy narzędzie "tajemniczego klienta", dzięki czemu zebraliśmy dowody, które potwierdziły, że klienci Autocentrum AAA AUTO musieli kupić ubezpieczenie oraz zapłacić blisko 1400 zł za "obsługę klienta", o czym wcześniej nie wiedzieli - przekazał prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Spółka wymuszała również na klientach podpisanie oświadczenia zawartego w Protokole Sprzedaży, potwierdzającego, że
sprawdzili stan techniczny pojazdu
. Klauzula była stosowana w umowach do 6 kwietnia 2023 roku.
"Kupujący musieli podpisać oświadczenia zawarte w Protokole Sprzedaży, potwierdzające, że sprawdzili stan techniczny pojazdu. Postanowienia zakładały, że kupujący wykonał jazdę próbną samochodem i była ona wystarczająca do zweryfikowania wszystkich parametrów auta. Klienci nie mogli wyrazić odmiennego stanowiska, nawet jeśli jazda próbna się nie odbyła lub nie mieli wystarczającej wiedzy pozwalającej ocenić stan pojazdu. W ten sposób przedsiębiorca unikał odpowiedzialności za ewentualne usterki" - czytamy w komunikacie. 
Obie decyzje są nieprawomocne, co oznacza, że spółka może złożyć od nich odwołanie.

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

2. UOKiK on Twitter: "📢 Prezes #UOKiK wydał dwie decyzje w sprawę AUTOCENTRUM AAA AUTO👉Kara to ponad 72 mln zł❗️ Wiodący dealer samochodów używanych podawał nieprawdziwe informacje o cenie oferowanych pojazdów i stosował niedozwolone klauzule w umowach 🚗🚘Szczegóły ➡️https://t.co/YtZph38AFK pic.twitter.com/QfDydmT4Yg / Twitter"https://x.com/UOKiKgovPL/status/1750067556617003472?s=20
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA