Logo
  • DONALD
  • OŚRODEK POMAGAJĄCY JEŻOM PROSI, ŻEBY ICH NIE RUSZAĆ, NIE BRAĆ DO DOMU I OGÓLNIE ZOSTAWIĆ W SPOKOJU

Ośrodek pomagający jeżom prosi, żeby ich nie ruszać, nie brać do domu i ogólnie zostawić w spokoju

30.05.2023, 16:30
Organizacje pomagające jeżom alarmują, że w tym roku zbierają wyjątkowo dużo zgłoszeń dotyczących
uszkodzonych gniazd lęgowych jeży
. Do fundacji i lecznic przywożone są też jeżątka znalezione w prywatnych ogrodach i na zielonych terenach miast. Fundacja Primum prowadząca Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt "Jeżurkowo" przypomina, że w przypadku odkrycia gniazda lęgowego
nie ruszać jeżątek i nie brać ich do domu
.
"NIE RUSZAMY jeżątek, gdy odkryjemy gniazdo lęgowe podczas prac w ogrodzie! Jeżowa mama nie musi być w gnieździe z młodymi. Brak mamy w gnieździe nie oznacza, że miot jest osierocony. Mama oddaliła się z gniazda, gdy tylko usłyszała/zobaczyła zbliżających się ludzi. Z wielkim prawdopodobieństwem powróci po zmroku i przeniesie miot w bezpieczne miejsce" - czytamy na profilu "Jeżurkowa".
Fundacja Primum udostępniła natomiast
grafiki
, które pokazują, jak postępować w przypadku znalezienia gniazda lęgowego. Kroki różnią się w zależności od tego, czy jeżątka zostały ranne. 
"Jeże są mistrzami w kamuflowaniu swoich gniazd. Są również bardzo kreatywne, jeśli chodzi o wybór miejsc, w których tworzą gniazda. Podczas prac budowlanych czy ogrodowych jeżowe gniazdo może zostać przypadkiem odkryte. Co w takiej sytuacji zrobić? Po pierwsze sprawdzamy (patrząc dokładnie a nie grzebiąc w gnieździe) czy mieszkańcy nie zostali zranieni i jaki jest ich stan. Jeżowej mamy może nie być w gnieździe - mogła uciec, albo po prostu w danej chwili jest zajęta polowaniem. Jej brak nie oznacza, że jeżątka są osierocone" - tłumaczy fundacja.
"Jeśli wszystko jest w porządku - przykrywamy z powrotem gniazdo, przenosimy się z pracami w inne miejsce i dyskretnie, z oddali obserwujemy gniazdo. Przyszłe jeżowe mamy budują zawsze więcej niż jedno gniazdo lęgowe. W przypadku katastrofy samice, pod osłoną nocy przenoszą potomstwo do innego, bezpiecznego gniazda".
Może okazać się jednak, że samica będzie dalej korzystała z gniazda, wówczas fundacja radzi przerwać wszystkie prace na dłuższy czas. 
Niezależne od tego czy gniazdo pozostanie zamieszkałe czy jeżątka zostaną przeniesione -
 wystawiamy miseczkę z wodą
. Jeżowa mama ma zwiększone zapotrzebowanie na wodę. Pamiętamy też o tym, żeby woda była zawsze czysta i świeża.
"Może też zdarzyć się tak, że mieszkańcy gniazda zostaną ranni. Wtedy postępujemy zgodnie z ogólną zasadą postępowania z dzikimi, potrzebującymi pomocy zwierzętami: szukamy wykazu ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt -> kontaktujemy się telefonicznie z najbliższym ośrodkiem -> postępujemy zgodnie z instrukcjami" - pisze fundacja.

Dokarm kaczkę przez internet

Zobacz, co zrobimy z twoimi pieniędzmi:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

1. https://www.facebook.com/photo?fbid=619671753527209&set=a.333706745457046https://www.facebook.com/photo?fbid=619671753527209&set=a.333706745457046
2. https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid0Jr9M89jJNDMdJACpAsjvMAaEqE73TMpCuXY9rb7tRfizphV7a4evFnv4h1pGbxCJl&id=100064488258373https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid0Jr9M89jJNDMdJACpAsjvMAaEqE73TMpCuXY9rb7tRfizphV7a4evFnv4h1pGbxCJl&id=100064488258373
Pokaż więcej (1)
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA