Logo
  • DONALD
  • ELON MUSK ZAPOWIEDZIAŁ POWSTANIE NOWEJ PARTII: "ONA ODDA WAM WASZĄ WOLNOŚĆ"

Elon Musk zapowiedział powstanie nowej partii: "ona odda wam waszą wolność"

06.07.2025, 07:30
fot. East News / X @elonmusk
W piątek prezydent USA
Donald Trump
podpisał ustawę znaną bliżej jako
"One Big Beautiful Bill Act"
. Dokument łączy w sobie wiele obietnic podatkowych polityka. Chodzi m.in. o
cięcia wydatków socjalnych i zwiększenie kwot przeznaczanych na deportacje migrantów
. W dokumencie uregulowano m.in. zwolnienie z podatku z tytułu nadgodzin oraz otrzymywania napiwków. Ustawa wprowadza również drastyczne cięcia wydatków socjalnych, obejmujących m.in. państwowe ubezpieczenia zdrowotne dla najmniej zarabiających, dopłaty do ubezpieczeń prywatnych czy programy bonów na zakup żywności. Z wyliczeń Kongresowego Biura Budżetowego wynika, że wskutek tych zmian
12 mln Amerykanów straci ubezpieczenie zdrowotne
. Z wyliczeń ekspertów wynika także, że wprowadzenie ustawy przyczyni się do zwiększenia
deficytu w budżecie o 3,8 bln dolarów w ciągu 10 lat
.
Pisaliśmy o tym tutaj:
Ustawa wywołuje wiele kontrowersji w USA. Jej największym
krytykiem jest miliarder i były współpracownik Donalda Trumpa Elon Musk
. Kilka dni temu stwierdził, że politycy opowiadający się za ustawą budżetową, głosują za "ustawą o niewolnictwie długu". Co więcej, Musk zapowiedział także, że jeśli ustawa zostanie przegłosowana i podpisana przez prezydenta,
założy on własną partię polityczną
- Partię Ameryki.
W piątek, czyli w dniu podpisaniu ustawy przez Trumpa, Musk
zapytał internautów
na platformie X, czy opowiadają się za utworzeniem nowego ugrupowania - Partii Ameryki.
"Dzień Niepodległości to idealny czas, by zapytać, czy chcecie niepodległości od systemu dwupartyjnego (według niektórych monopartyjnego)! Czy powinniśmy utworzyć Partię Ameryki?" - napisał Musk.
W sondzie oddano ponad 1,2 mln głosów.
65 procent odpowiedziało na "tak"
.
"Jednym ze sposobów byłoby skoncentrowanie się wyłącznie na dwóch lub trzech miejscach w Senacie i ośmiu do dziesięciu okręgach wyborczych do Izby Reprezentantów" - przekazał miliarder i dodał, że zdobycie tylko kilku mandatów mogłoby "stanowić decydujący głos przy kontrowersyjnych ustawach".
Niedługo później zapowiedział, że nowe ugrupowanie powstanie:
"Stosunkiem dwa do jednego chcecie nowej partii politycznej i będziecie ją mieć!" - napisał Musk w serwisie X.
"Jeśli chodzi o doprowadzanie naszego kraju do bankructwa poprzez marnotrawstwo i korupcję, żyjemy w systemie monopartyjnym, a nie w demokracji.
Dziś powstaje Partia Ameryki, która odda wam waszą wolność
" - oznajmił szef X, Tesli i SpaceX.

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA