Logo
  • DONALD
  • INDIE: ROBOTNICY UWIĘZIENI POD GRUZEM OD 17 DNI WRESZCIE ZOSTALI URATOWANI

Indie: robotnicy uwięzieni pod gruzem od 17 dni wreszcie zostali uratowani

28.11.2023, 17:21
Indyjskie władze informują o powodzeniu akcji ratunkowej w
zawalonym tunelu
w północnej części kraju. Według najnowszych doniesień udało się uratować już wszystkich
41 pracowników
budowlanych, którzy byli
uwięzieni przez 17 dni
.
Do katastrofy na budowie tunelu drogowego Silkyara w stanie Uttarakhand doszło 12 listopada. Na pracujących tam robotników zawaliło się betonowe sklepienie tunelu, odcinając im drogę wyjścia. Z 41 mężczyznami udało się nawiązać kontakt, a za pomocą specjalnych rur dostarczano im wodę i żywność. Informowano również, że wszyscy przetrwali katastrofę bez większych obrażeń.
Początkowo władze przekonywały, że akcja ratunkowa będzie błyskawiczna i zajmie maksymalnie jeden dzień. Opracowano kilka planów ratunkowych, jednak wszystkie napotkały na
wiele przeszkód
. Ratownikom brakowało specjalistycznego sprzętu, w tym maszyn drążących tunele, która pozwalałaby przwiercić się przez beton i skałę tak, aby jednocześnie zabezpieczyć gruzy przed ponownym zawaleniem. Gdy zorganizowano sprzęt, ten psuł się, bo przewiercając się przez gruz, natrafiał na zmiażdżone pręty i maszyny. 
Do akcji angażowano kolejny sprzęt, agencje rządowe i wojsko, ale również międzynarodowych ekspertów od tego typu katastrof. 
Dziś po 19 miejscowego czasu władze Uttarakhand poinformowały, że ratownicy
zbliżają się
do uwięzionych od 17 dni mężczyzn, ręcznie usuwając ostatnie metry gruzu. Na miejscu czekało już 41 karetek pogotowia gotowych do zabrania ich do pobliskiego szpitala. Około godzinę później poinformowano o dotarciu do uwięzionych i wkrótce wyprowadzono pierwszego z mężczyzn. 
Przed 22 lokalnego czasu podano, że
udało się uratować wszystkich pracowników
. Według relacji władz wszyscy są w dobrym stanie, ale zostaną przewiezieni do szpitala w celu obserwacji i przeprowadzenia badań. 
Oświadczenie wydał już
premier Indii Narendra Modi
, dziękując wszystkim zaangażowanym w akcję ratowniczą. 
"Powodzenie akcji ratunkowej naszych braci w Uttarkashi wywołuje u wszystkich emocje. Chcę powiedzieć tym, którzy utknęli w tunelu, że wasza odwaga i cierpliwość inspirują wszystkich. Życzę wam wszystkim wszystkiego najlepszego i dobrego zdrowia. To wielka satysfakcja, że ​​po długim oczekiwaniu możece teraz spotkać swoich bliskich. Cierpliwości i odwagi, jakie wasze rodziny wykazały w tym trudnym czasie, nie da się wystarczająco docenić" - napisał na Twitterze.  
"Dziękuję wszystkim zaangażowanym w akcję ratunkową. Wasza odwaga i determinacja dała naszym braciom nowe życie. Daliście przykład człowieczeństwa i pracy zespołowej". 
Wpis na Twitterze zamieścił również prezydent Indii:
Budowa tunelu Silkyara to element sztandarowego projektu premiera Modiego. Jego głównym założeniem jest połączenie głównych miejsc pielgrzymek w Uttarakhand
900-kilometrową siecią dróg i tuneli,
które mają kosztować w sumie ponad 1,5 mld dolarów. Przeciwko projektowi protestują mieszkańcy oraz organizacje ekologiczne. Wielu ekspertów zwracało także uwagę, że tak inwazyjne prace w Himalajach mogą być bardzo niebezpieczne. 

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA