
fot.  Flickr @bogitw
Z 
artykułu
 opublikowanego w czasopiśmie 
Frontiers in Public Health
 wynika, że 
sztuka i rzemiosło dają większą satysfakcję z życia niż praca
. Autorzy badania przekonują, że angażowanie ludzi w twórcze aktywności jest tanim i łatwym sposobem na podniesienie poziomu zadowolenia wśród populacji.
Aby udowodnić swoją tezę, naukowcy zaprezentowali wyniki badania przeprowadzonego na grupie ponad 7 tys. osób powyżej 16. roku życia. W ramach ankiety poproszono uczestników o ocenę różnych aspektów swojego samopoczucia w 10-stopniowej skali oraz o podanie informacji o tym, czy brali udział w zajęciach artystycznych lub rzemieślniczych.
Nieco ponad 
37% uczestników 
przyznało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy brało udział 
co najmniej w jednej aktywności artystycznej lub rzemieślniczej
. Ci badani
 wyżej ocenili swoją satysfakcję z życia
 niż osoby, które nie podejmowały się tego typu aktywności.
Mimo tego wzrost dobrego samopoczucia związany z tworzeniem sztuki i rzemiosła był niewielki - oscylował w granicach dwóch punktów procentowych. Badacze stwierdzili jednak, że jest to zmiana porównywalna ze starzeniem się o 20 lat, oraz że poczucie, że życie ma sens, miało być silniej związane z rękodziełem niż z pracą zawodową.
- Zaobserwowanie 2% wzrostu ogólnego dobrostanu populacji będzie naprawdę znaczące na poziomie krajowym - podsumowała dr Helen Keyes, współautorka badań z Anglia Ruskin University.