Logo
  • DONALD
  • ZDOBYWAJĄCY MOUNT EVEREST BĘDĄ MUSIELI ZBIERAĆ SWOJE KUPY, WCHODZĄ NOWE ZASADY

Zdobywający Mount Everest będą musieli zbierać swoje kupy, wchodzą nowe zasady

08.02.2024, 17:54
fot. East News
Jak informuje BBC, władze nepalskiej gminy obejmującej większość okolic
Mount Everest
, podjęły decyzję o zmianie zasad dotyczących pozostawiania nieczystości. Do tej pory himalaiści załatwiali swoje potrzeby w górach, teraz będą musieli zakupić
specjalny worek na odchody
i znieść je z powrotem do bazy.
Nasze góry zaczęły śmierdzieć
- mówi w rozmowie z BBC Mingma Sherpa przewodniczący gminy wiejskiej Pasang Lhamu, a zarazem pierwszy Nepalczyk, który wspiął się na wszystkie ośmiotysięczniki.
Media podkreślają, że odchody w rejonie Mount Everest duży problem i zarazem część większego, dotyczącego ogromych ilości śmieci w rejonie Everest. Sytuacja nie poprawia się mimo coraz częstszych akcji sprzątania i prób uświadamiania himalaistów.
Jak wyjaśnia BBC, w sezonie wspinaczkowym himalaiści spędzają większość czasu w obozie, aklimatyzując się do panujących tam warunków. Wówczas załatwiają się do prowizorycznych toalet w namiotach, pod którymi znajdują się beczki na odchody. Gdy jednak zaczynają wspinaczkę, sprawy robią się trudniejsze. Część wspinających się i personelu pomocniczego ma w zwyczaju kopanie dołków, do których się załatwiają. W niektórych miejscach jest jednak mniej śniegu, wówczas odchody pozostawiane są np. na skałach. Z powodu m.in. ekstremalnych temperatur, nie ulegają one natomiast całkowitej degradacji.
Otrzymujemy skargi, że na skałach widoczne są ludzkie odchody
, a niektórzy wspinacze chorują. Jest to niedopuszczalne i psuje nasz wizerunek - mówi szef gminy Pasang Lhamu.
- Odpady pozostają poważnym problemem, szczególnie w wyżej położonych obozach, do których trudniej dotrzeć -  mówi Chhiring Sherpa, dyrektor organizacji pozarządowej Sagarmatha Pollution Control Committee. 
Choć nie ma oficjalnych danych, organizacja szacuje, że pomiędzy obozem pierwszym się na dole Everestu a obozem czwartym znajduje się
około trzech ton ludzkich odchodów
. Z tego powodu Przełęcz Południowa znajdująca się na wysokości 7906 metrów nad poziomem morza nazywana jest "otwartą toaletą".
- Lód i śnieg prawie tam nie występują, więc wszędzie wokół widać ludzkie odchody - mówi BBC Stephan Keck, przewodnik organizujący wyprawy na Everest. 
Teraz sytuacja ma się zmienić, a wspinający się na Everest oraz na pobliską górę Lhotse, będą musieli wziąć ze sobą
specjalne worki
i znieść odchody z powrotem do obozu. Jak zapowiadają władze, będzie to "kontrolowane".
We współpracy z gminą Pasang Lhamu organizacja Sagarmatha Pollution Control Committee zakupiła już około 8 tysięcy specjalnych worków na odchody, które zawierają chemikalia i proszki, które zestalają ludzkie odchody i sprawiają, że stają się obe bezwonne. Mają być one dostępne w obozie pierwszym już w marcu, gdy rozpocznie się nadchodzący sezon wspinaczkowy. Jak wylicza organizacja, osoba wspinająca się na Everest produkuje ok.
250 gramów odchodów dziennie
, w wyższych obozach spędza około dwa tygodnie.
- Na tej podstawie planujemy dać im dwie torby, z których każdą będą mogli wykorzystać od pięciu do sześciu razy - mówi Chhiring Sherpa. 
Przewodniczący Pasang Lhamu podkreśla, że jest to
przetestowane rozwiązani
e.
- Alpiniści używają takich toreb na górze Denali (najwyższy szczyt Ameryki Północnej) oraz na Antarktydzie, dlatego też to propagujemy - mówi.
Dodatkowo ma być to też pewnego rodzaju pilotaż. Stowarzyszenie Operatorów Ekspedycji w Nepalu uważa, że jeśli projekt powiedzie się na Mount Everest, będzie można wprowadzić go w innych rejonach wspinaczkowych.

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

2. Everest Today on Twitter: "Disheartening to see the accumulation of garbage at Camp IV on Mt #Everest (8848.86 m). It's high time we address this issue with urgency and commitment. Let's demand stricter regulations, enforcement of clean climbing practices, and effective waste management strategies. Video... pic.twitter.com/KGMlRmUuZk / Twitter"https://x.com/EverestToday/status/1662880927050240000?s=20
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA