Logo
  • DONALD
  • USA UZNAŁY GRUPĘ WAGNERA ZA GRUPĘ PRZESTĘPCZĄ, SĄ DOWODY NA DOZBRAJANIE Z KOREI PÓŁNOCNEJ

USA uznały Grupę Wagnera za grupę przestępczą, są dowody na dozbrajanie z Korei Północnej

21.01.2023, 11:00
Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych John Kirby poinformował, że w przyszłym tygodniu resort finansów formalnie uzna prywatną firmę wojskową
Grupę Wagnera za międzynarodową organizację przestępczą
. Zaprezentował również zdjęcia, które dowodzą, że
grupa otrzymała rakiety z Korei Północnej
, wbrew sankcjom Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Administracja USA twierdzi, że oficjalne określenie Grupy Wagnera "znaczącą międzynarodową organizację przestępczą", utrudni jej działalność i dostęp do finansów ze względu na nałożenie nowych sankcji. 
- Grupa Wagnera staje się
konkurencyjnym ośrodkiem władzy
wobec rosyjskiego wojska i innych rosyjskich ministerstw [...] oceniamy, że prawdopodobnie dochodzi do rosnących napięć między rosyjskimi oficjelami i panem [Jewgienijem - red.] Prigożynem - ocenił Kirby.
Jewgienij Prigożyn jest założycielem Grupy Wagnera. Szacuje się, że w Donbasie walczy 50 tysięcy najemników grupy, z czego 40 tysięcy to skazańcy z rosyjskich więzień. Kirby wskazał, że żołnierze dokonali drobne postępy pod Sołedarem i Bachmutem, które są ważne dla Prigożyna ze względu na
kopalnie gipsu i soli
na ich terenie.
- Uważamy, że to część powodu, dla którego pan Prigożyn jest tak uparty, by dosłownie rzucać ciała do maszynki do mięsa, by zdobyć te dwa miasta. To w dużej mierze zgodne z jego modus operandi w miejscach takich jak Afryka, gdzie dążył do zdobycia praw do wydobywania surowców - dodał rzecznik. 
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA